Artykuły

Legnica. Teatralne "Zaczepki" na ulicach miasta

Grupa legnickich animatorów kultury z kręgów teatru rozpoczęła realizację oryginalnego przedsięwzięcia o charakterze społeczno-artystycznym. Uliczny projekt "Zaczepki" finansuje Narodowe Centrum Kultury.

"Zaczepki" mają charakter interwencji w przestrzeń publiczną, której celem jest odtworzenie bezpośrednich i życzliwych relacji międzyludzkich. Inicjatywa zyskała akceptację i finansowe wsparcie Narodowego Centrum Kultury w Warszawie.

- Gołym okiem widać, że ludzie mają coraz większy problem z bezpośrednimi kontaktami ze sobą. Wyraźnie przenieśli się do wirtualnego świata Internetu i Facebooka. Efekt? Zamiast spotykać się, zamykają się w domach, zamiast w oczy, gapią się w monitory, a na ulicach mijają się bez uśmiechu, bez próby nawiązania kontaktu i rozmowy. Chcemy sprowokować ich do zmiany. Temu służyć będą nasze kulturalne "Zaczepki" i - jak najbardziej realne - uliczne zaczepki, którym towarzyszyć będzie uśmiech i życzliwość. Liczymy na wzajemność wszystkich pokoleń mieszkańców Legnicy - objaśnia pomysłodawczyni przedsięwzięcia, legnicka aktorka Joanna Gonschorek.

Ten nowy artystyczno-społeczny projekt legnickiego teatru realizowany będzie we współpracy z miejscowymi, zaprzyjaźnionymi organizacjami pozarządowymi: Stowarzyszeniem Inicjatyw Twórczych oraz Fundacją Teatr AVATAR. Cel, jaki przyświeca pomysłodawcom, najwyraźniej spodobał się ministerialnemu Narodowemu Centrum Kultury, które na realizację tej oryginalnej inicjatywy przeznaczyło 80 tys. zł z programu Kultura-Interwencje.

- To dowód wysokiej oceny tego, co robimy w Legnicy. To także miernik naszej skuteczności i umiejętności w pozyskiwaniu zewnętrznych środków na nasze pomysły i działania. Mamy już prawie milion ministerialnych złotych, które trafią do teatralnego budżetu na programy realizowane w latach 2013-2014. A przecież zewnętrzne i dodatkowe, do tego naprawdę spore pieniądze, pozyskujemy także od sponsorów, głównie z KGHM i Fundacji "Polska Miedź" - zauważył szef legnickiej sceny Jacek Głomb.

- W tej chwili startujemy z naborem chętnych do uczestniczenia w "Zaczepkach". Działa już pierwsza grupa, która ma zadania organizacyjno-promocyjne. Przeprowadzane są uliczne sondy, które wykorzystamy w reklamie przedsięwzięcia. Chcemy dotrzeć do ogromnej liczby ludzi bez względu na wiek, pochodzenie, religię, czy stan zdrowia. Będziemy namawiać ich do aktywnego włączenia się w naszą akcję - informuje koordynatorka teatralnych zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży Joanna Rostkowska.

Już w czerwcu ruszą w Legnicy warsztaty artystyczne: teatralne, taneczne, muzyczne, żonglerskie, scenograficzne oraz inne "zaczepki" w legnickich przestrzeniach. Od 1 do 5 lipca, każdego dnia będą odbywały się akcje happeningowe i performensy w Rynku, miejskim parku, na osiedlach mieszkaniowych, a także w przestrzeniach zaproponowanych przez uczestników przedsięwzięcia.

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Zajęcia poprowadzą: aktorki Joanna Gonschorek i Katarzyna Kaźmierczak, plastyk i scenograf Tomasz Baran, tancerka i choreografka Małgorzata Rostkowska, muzyk i kompozytor Amadeusz Naczyński oraz członkowie legnickiego Teatru AVATAR. Podczas realizacji projektu powstanie film pod roboczym tytułem "Spotkanie" oraz album fotograficzny "Widzę Cię". Pod koniec sierpnia każdy z uczestników warsztatów otrzyma te wydawnictwa bezpłatnie na pamiątkę uczestnictwa w "Zaczepkach".

Na zdjęciu: pomysłodawcy i organizatorzy "Zaczepek". Od lewej: Katarzyna Kaźmierczak, Joanna Gonschorek, Jacek Głomb i Joanna Rostkowska.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji