Artykuły

Rozprawić się z mitem Romea i Julii

Redbad Klynstra [na zdjęciu] próbuje rozprawić się z mitem Romea i Julii. W warszawskim Teatrze Rozmaitości w piątek [16 września] premiera spektaklu "Benvolio i Rozalina" według "Romea i Julii" Szekspira.

Na tytułowych bohaterów Redbad Klynstra wybrał dwie postaci u Szekspira jedynie zarysowane - Rozalinę i Benvolia. W jego spektaklu to oni będą świadkami tragedii kochanków z Werony. - Chciałem przyjrzeć się ludziom, którzy żyją w cieniu innych, w cieniu życia. Interesuje mnie mikrodramat tych, którzy są świadkami wielkich wydarzeń. Obserwują ekscytujące uczucia innych, a swoje rozterki chowają przed światem - mówi Redbad Klynstra. Dramat Szekspira jest dla niego pretekstem, aby zastanowić się nad emocjami młodych ludzi tu i teraz. - Ten tekst jest w gruncie rzeczy napisany od nowa przez młodego dramaturga Szymona Wróblewskiego na podstawie "Romea i Julii" - wyjaśnia reżyser. - Oczywiście mogłem wystawić jakiś współczesny dramat. Sięgając po Szekspira, chciałem rozprawić się z mitem Romea i Julii. Nie wierzę w ten lukier, którym oblepiona jest ta historia.

Jego zdaniem dziś młodym zdecydowanie bliżsi są Benvolio i Rozalina niż Romeo i Julia. - Oczywiście fascynują mnie tacy ludzie, którzy jak już coś poczują, to bez względu na wszystko brną do końca. Ale sam nigdy taki nie byłem, nie potrafiłem się zapomnieć, zawsze włącza mi się światełko. W efekcie przegapiłem może kilka ważnych momentów w życiu - wyznaje reżyser. - Podobnie jest z Benvoliem. On zawsze jest spóźniony. Spóźnił się też w życiu. Rozalina w pewnym sensie też, do tego jeszcze nie jest nazbyt odważna.

"Benvolio i Rozalina" to pierwsza premiera w TR Warszawa w tym sezonie. W dalszych planach teatru: "Cokolwiek się zdarzy, kocham Cię" Przemysława Wojcieszka oraz"Silny" według "Wojny polsko-ruskiej..." Doroty Masłowskiej w reżyserii Aleksandry Koniecznej.

"Benvolio i Rozalina" na podstawie "Romea i Julii" Szekspira w przekładzie Jerzego Sity. Adaptacja i reżyseria - Redbad Klynstra, układ tekstu - Szymon Wróblewski, scenografia i kostiumy - Magdalena Maciejewska, choreografia - Ula Sickle, muzyka - Jan Duszyński. Występują m.in: Maja Maj, Anna Nykowska, Agnieszka Podsiadlik, Rafał Maćkowiak, Piotr Polak/Piotr Łukaszczyk i Zdzisław Wardejn.

Spektakl powstał w koprodukcji Teatru Rozmaitości i Scene Nationale Le Volcan, Le Havre.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji