Artykuły

Warszawa. Kandydaci do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego

Kamilla Baar (na zdjęciu), Agnieszka Grochowska, Maja Ostaszewska, Marcin Dorociński, Rafał Maćkowiak i Borys Szyc to aktorzy nominowani w tym roku do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego, która została reaktywowana po 10-letniej przerwie.

Przyznawaną przez Fundację KINO nagrodą uhonorowani będą najlepsi aktorzy młodego pokolenia.

Kamilla Baar została doceniona za rolę w filmie "Vinci", a Agnieszka Grochowska za kreację w "Pręgach". Nominację za rolę w "Przemianach" otrzymała Maja Ostaszewska, Marcin Dorociński za "PitBulla", Rafał Maćkowiak za "W dół kolorowym wzgórzem", a Borys Szyc za rolę w "Symetrii".

Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego była przyznawana od 1969 roku przez nieistniejące już pismo "Ekran". Jej laureatami byli m.in. Krystyna Janda, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Gabriela Kownacka, Małgorzata Potocka, Olgierd Łukaszewicz, Krzysztof Majchrzak, Daniel Olbrychski.

W tym roku Fundacja KINO - w porozumieniu z m.in. rodziną patrona nagrody postanowiła zająć się wznowieniem konkursu i nadać mu nowy charakter.

Konkurs patronatem objął minister kultury Waldemar Dąbrowski. - W obecnej sytuacji polskiego kina ta inicjatywa wydaje się szczególnie ważna i cenna ze względu na znaczenie, jakie będzie miała dla promocji młodych aktorów - uważa Dąbrowski.

Członkami Kapituły Nagrody, która wyłoni laureatów zostali, m.in. Jacek Bromski, Jan Englert, Krystyna Janda, Maja Komorowska, Stanisław Różewicz, Andrzej Wajda, Zbigniew Zamachowski i Krzysztof Zanussi.

Obok nagrody przyznawanej przez jury, swoją nagrodę przyzna także publiczność. Plebiscyt publiczności odbędzie się w październiku podczas przeglądu filmów z udziałem nominowanych. Filmy będzie można oglądać w sieci kin Multikino.

Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 9 listopada.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji