Artykuły

Zagrzeb-Łomża. Laur dla Jarosława Antoniuka

Historię dwóch tajemniczych osobników, wyprawiających harce... w buzi pewnego chłopca Jarosław Antoniuk [na zdjęciu] wyreżyserował tak znakomicie, że nie tylko maluchy, ale i jurorzy byli pod wrażeniem. Przedstawienie otrzymało Grand Prix za najlepszy spektakl dla dzieci.

Laur przyznano właśnie na 38. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym PIF w Zagrzebiu (Chorwacja). Antoniuk, szef Teatru Lalki i Aktora w Łomży, spektaklu "Karius i Baktus" nie przygotował we własnym teatrze, lecz z aktorami chorwackimi. Przygody dwóch osobników bojących się dentysty mogły obejrzeć już i łomżyńskie, i białostockie dzieci - spektakl był pokazywany na Podlasiu kilka miesięcy temu. Teraz - bo przecież nagroda do czegoś zobowiązuje - będzie znów, w nagrodzonej obsadzie, prezentowany w Łomży.

Antoniuk to młody i energiczny lalkarz, ale i sprawny menedżer. Udało się przekonać lokalnych decydentów, by sfinalizować ulokowanie teatru w nowej siedzibie, i oto od prawie trzech lat teatr egzystuje w pięknej, odremontowanej kolorowej remizie. Cieszą się i dorośli, i dzieci. Antoniuk z powodzeniem kontynuuje też ideę Henryka Gały, dawnego szefa łomżyńskiego teatru - Międzynarodowy Festiwal Teatru w Walizce. Co roku do Łomży zjeżdżają miniteatry z całej Europy i świata (do tej pory odwiedziło ją 200 teatrów), a festiwal należy do najbardziej liczących się w kraju, przy okazji znakomicie promując miasto. Urodzony w Hajnówce, z Łomżą związany jest już od prawie dwudziestu lat. Najpierw przez siedem lat pracował jako instruktor teatralny w tamtejszym Domu Środowisk Twórczych, a od 11 lat kieruje teatrem. Bardzo dużo reżyseruje, a zrealizowane przez niego spektakle otrzymały już wiele nagród na festiwalach krajowych i zagranicznych. Przed trzema laty ufundowaną przez siebie nagrodą uhonorował go również marszałek województwa podlaskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji