Artykuły

Wrocław. Płciownictwo dla dorosłych w Teatrze Lalek

"Z docieków nad życiem płciowem" - taki tytuł nosi dzieło Stanisława Teofila Kurkiewicza, lekarza, który ponad sto lat temu napisał pierwszy polski poradnik seksuologiczny. Na warsztat we Wrocławskim Teatrze Lalek wzięli go Paweł Aigner i Maciej Wojtyszko. Spektakl pod tym samym tytułem będzie miał premierę w sobotę. Tylko dla dorosłych!

Twórcy przedstawienia napisali zabawną komedię o niełatwych początkach praktyki medycznej krakowskiego lekarza. Doktor Stanisław Kurkiewicz (w tej roli Krzysztof Grębski), słowotwórca i purysta językowy, wykpiony przez jednych, przez innych podziwiany, podjął się stworzenia nowego języka na opisanie całego bogactwa życia seksualnego. W ten sposób powstały m.in. "Słownik płciowy" i kilkusetstronicowe tomy (m.in. o demokratyzmie w miłości i odróżnianiu czynności płciowych), które miały się stać fundamentem nowej jakości w sferze komunikacji tyczącej życia seksualnego. Lekarz o kilkadziesiąt lat wyprzedził swoją epokę, jednak zaproponowana przez niego terminologia, wolna od zapożyczeń i neologizmów (erekcja to np. według niego "wzwodowość", oziębłość w łóżku - "małorozkosz", a stosunek przerywany - "płcienie cofane"), dzisiaj nie obowiązuje.

Spektakl Pawła Aignera to dowcipny artystyczny komentarz do jego dorobku. Reżyser, odnosząc się do źródeł języka medycznego i stworzonego na potrzeby rodzącej się na początku XX w. psychoterapii żargonu, prowadzi z widzem swoistą grę, pełną zabawnych kupletów z początku XX w., tańców, harców i płciowych intryg oraz dialogów, jakich ucho nie słyszało, i scen, jakich oko nie widziało.

Kolejne spektakle w niedzielę o godz. 17 oraz w środę, czwartek i piątek o godz. 19. Później przedstawienie będzie można zobaczyć dopiero w drugiej połowie maja. Bilety po 20, 25 i 30 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji