Artykuły

Warszawa. Wręczono złote medale "Gloria Artis"

34 osobistościom polskiej kultury i sztuki, m.in. Krystynie Jandzie, Andrzejowi Wajdzie, Krzysztofowi Pendereckiemu, Ryszardowi Kapuścińskiemu, Tadeuszowi Konwickiemu i Jerzemu Maksymiukowi, minister kultury Waldemar Dąbrowski wręczył złote medale "Gloria Artis". Przyznawane są one za zasługi dla polskiej kultury i sztuki.

Uroczystość odbyła się w sobotę [10 września] w Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Podczas niej Dąbrowski podkreślił, że medal "Gloria Artis" jest hołdem i podziękowaniem dla "kwiatu polskiej kultury".

Jego zdaniem, bez "twórczej obecności" uhonorowanych w sobotę artystów polska kultura byłaby dzisiaj bezbronna wobec konsumpcyjnej rzeczywistości i kultury masowej.

Podczas sobotniej uroczystości Dąbrowski podsumował swoje osiągnięcia na stanowisku ministra. Podkreślił m.in., że podczas sprawowania przez niego urzędu znacząco wzrosły środki finansowe przeznaczone na kulturę. Zebrani na sali nagrodzili Dąbrowskiego oklaskami na stojąco.

Medale "Gloria Artis" otrzymali: Magdalena Abakanowicz, Władysław Bartoszewski, Izabella Cywińska, Jan Englert, Stefan Gierowski, Janusz Głowacki, Adam Hanuszkiewicz, Julia Hartwig, Jerzy Hoffman, Gustaw Holoubek, Krystyna Janda, Ryszard Kapuściński, Jerzy Kawalerowicz, Tadeusz Konwicki, Kazimierz Kord, Marek Kwiatkowski, Andrzej Łapicki, Jerzy Maksymiuk, Adam Michnik, Janusz Morgenstern, Adam Myjak, Wiesław Myśliwski, Wiesław Ochman, Krzysztof Penderecki, Roman Polański, Maryla Rodowicz, Andrzej Rottermund, Andrzej Siciński, Franciszek Starowieyski, Józef Szajna, Szymon Szurmiej, Jan Tarasin, Andrzej Wajda i Krzysztof Zanussi.

Reżyser Jerzy Hoffman powiedział PAP, że jeśli sam miałby siebie nagrodzić, to za to, że w polskim filmie jest obecny od kilkudziesięciu lat. "W tym roku mija 50 lat od chwili, gdy wraz z Edwardem Skórzewskim zrealizowaliśmy film "Uwaga, chuligani!". To jest już 50 lat pracy w kinie" - zaznaczył.

Reżyser i wieloletni dyrektor Teatru Żydowskiego w Warszawie Szymon Szurmiej, uważa z kolei, że nagrodzony został za "długoletnie pokazywanie, że jedna i druga kultura - polska i żydowska - są nierozłączne". "Żydowska kultura miała ogromny wpływ na rozwój polskiej i vice versa. One są splecione jak warkocz" - ocenił Szurmiej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji