Artykuły

Warszawa. Obchody 70. Rocznicy Wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim

Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich - Centrum Kultury Jidysz w Warszawie wraz z Fundacją Shalom zapraszają na uroczyste obchody 70. Rocznicy Wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim.

Tegoroczne wydarzenia rozpoczną się 13 kwietnia i potrwają do 15 maja. W tym czasie będzie można wziąć udział w warsztatach, pokazach filmowych, spotkaniach, panelach dyskusyjnych, grach miejskich i spektaklach. Na większość wydarzeń wstęp jest wolny - jedynie spektakle będą biletowane (bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego).

Powstanie wybuchło 19 kwietnia 1943 na terenie warszawskiego getta pod koniec jego likwidacji przez Niemców, gdy było ono już wyludnione i znajdowało się w nim tylko ok. 50-70 tysięcy ludzi. To zbrojne wystąpienie żydowskich podziemnych formacji zbrojnych było pierwszym miejskim aktem powstańczym w okupowanej przez Niemców Europie i nie miało celów militarnych - było desperackim aktem wyboru godnej śmierci z bronią w ręku, jak i odwetu na prześladowcach. W ciągu następnych tygodni siły SS i policji krwawo stłumiły powstanie i wymordowały większość ludności. Cały teren dzielnicy żydowskiej spalono i zrównano z ziemią. Niemcy ogłosili stłumienie powstania 16 maja 1943. Ze względu na swoją symboliczną wymowę, powstanie w getcie warszawskim uważane jest przez naród żydowski za jedno z najważniejszych wydarzeń w jego historii.

Pierwszego dnia tegorocznych obchodów, czyli 13 kwietnia o godz. 11:00, w Centrum Kultury Jidysz (ul. Andersa 15) odbędą się przeznaczone dla dorosłych, warsztaty piosenki jidysz czasów okupacji, prowadzone przez Teresę Wrońską. W tym samym czasie zapraszamy dzieci na "Opowieści-przypowieści z Krochmalnej" - warsztaty poprowadzą Anna Pietruszka-Dróżdż i Patrycja Dołowy, które przybliżą uczestnikom historię Muranowa.

16 kwietnia w ramach wtorkowych pokazów filmowych w Centrum Kultury Jidysz o godz. 18:30 będziemy mieli okazję zobaczyć dokumentalny film pt. "Bundowcy", którego bohaterzy opowiedzą swoje osobiste historie na tle dziejów Powszechnego Żydowskiego Związku Robotniczego na Litwie, w Polsce i Rosji. 16 i 17 kwietnia o godz. 19:00 Teatr Żydowski zaprezentuje inspirowany autentycznymi wydarzeniami nietypowy spektakl o Holokauście

pt. "Walizka" na podstawie sztuki Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, wyreżyserowany przez Dorotę Ignatjew.

Nocą 18 kwietnia, około godziny 00:00, pod Pomnikiem Bohaterów Getta odbędzie się symboliczna uroczystość dla upamiętnienia bojowników getta warszawskiego z udziałem solistów Orkiestry Filharmoników Izraelskich i Zubina Mehty.

19 i 20 kwietnia o godz. 19.00 i 21 kwietnia o godz. 18:00 w Teatrze Żydowskim wystawiony zostanie spektakl będący zapisem wspomnień Janusza Korczaka z ostatniej nocy przed Zagładą pt. "Noc całego życia" w reżyserii Szymona Szurmieja, na podstawie scenariusza Ryszarda Marka Grońskiego. Przed spektaklem 20 kwietnia podczas części oficjalnej zostaną wręczone medale honorowe "Powstanie w Getcie Warszawskim" Stowarzyszenia Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej.

21 kwietnia będzie dniem poświęconym pamięci o mieszkańcach getta warszawskiego,

w 15-lecie działalności Centrum Kultury Jidysz. O godz. 12:00 uczestnicy spotkania odbędą wirtualny spacer po getcie warszawskim wraz z Jerzym S. Majewskim (ul. Andersa 15).

O godz. 14.00 zapraszamy na "Radio balet w Ogrodzie Krasińskich" - grę miejską, dzięki której uczestnicy przeniosą się w czasie i spojrzą na Ogród Krasińskich oczami przedwojennego mieszkańca Warszawy. O godz. 15:00 w Centrum Kultury Jidysz odbędzie się czytanie performatywne "I życie toczy się dalej" na podstawie "Dziennika z getta warszawskiego" Mary Berg, w reż. Karolina Kirsz. Tuż po czytaniu o godz. 17:00 Centrum Kultury Jidysz zaprasza na pokaz filmu pt. "Ulica Graniczna" - opowieść o losach grupy warszawskich dzieci w czasie II wojny światowej - w reż. Aleksandra Forda, nagrodzonego w 1948 roku na Festiwalu Filmowym w Wenecji.

28 kwietnia o godz. 11:00 "Spacer śladami powstania w getcie warszawskim" poprowadzi Agnieszka Witkowska-Krych (start przy ul. Andersa 15). 30 kwietnia i 7 maja o godz. 18:30 w Centrum Kultury Jidysz w ramach Muranowskiego Dyskusyjnego Klubu Literackiego odbędą się spotkania poświęcone powieści Poli Gojawiczyńskiej "Dziewczęta z Nowolipek".

7 maja o godz. 18:00 w Klubie Mamele artyści Teatru Żydowskiego wraz z dziećmi w ramach przedstawienia "Dzieci Getta" wykonają oryginalne pieśni powstałe w getcie warszawskim.

11 maja o godz. 11:00 uczestnicy gry miejskiej "Ulicami dawnej Warszawy, ulicami getta" poznają historię kultury i topografii przedwojennego i wojennego Muranowa. Gra pozwoli uczestnikom lepiej poznać przestrzeń żydowskiej dzielnicy, czyli tzw. nieistniejącego miasta (zapisy na jidysz@shalom.org.pl).

Na zakończenie Obchodów Rocznicy Wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim dr Elżbieta Janicka zaprasza 15 maja na spacer, podczas którego przemierzy i spróbuje ze swoimi gośćmi "odczytać" fragment dawnego dużego getta przez pryzmat wierszy, między innymi Władysława Szlengla. Organizatorzy serdecznie zachęcają do udziału we wszystkich wydarzeniach.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji