Artykuły

Kraków. Tydzień czterech premier

W tym tygodniu na krakowskich scenach aż cztery premiery: "Pływalnia" w Teatrze PWST Kraków, "Cosi, gdziesi, kajsi, ktosi - z Wesela Stanisława Wyspiańskiego" w Teatrze im. Słowackiego, "Peggy Pickit widzi twarz Boga" w Ludowym i "Śpiąca Królewna" w Teatrze Hothaus.

* Zacznijmy od piątkowej (13 kwietnia, godz. 18, spektakl zobaczymy także w sobotę) premiery PWST, czyli "Pływalni" według "Kręgu Personalnego 3:1" Larsa Noréna. Spektakl powstaje w wyniku współpracy reżyserskiej Łukasza Korczaka i Magdy Kupryjanowicz pod opieką pedagogiczną Krystiana Lupy. Zapowiadają go "Cztery zdania ze słowem PROWOKOWAĆ". "Przyjmijmy na chwilę, że grupa osieroconych przez społeczeństwo zbierająca się w opuszczonej pływalni zgodziła się na obecność widzów w zainicjowanym przez KOGOŚ performatywnym socjo-eksperymencie. - Czemu nie, nie będziemy się tym przejmować, nie będziemy nic grać dla was, nic pokazywać. Mamy swoje życie. Wasza OBCOŚĆ, wasz DYSTANS może do czegoś nas sprowokuje..." - stawia wyzwanie Krystian Lupa. Występują: Marcel Borowiec, Bartłomiej Kotschedoff, Tomasz Madej, Paweł Peterman, Aleksandra Pisula, Anna Maria Stachoń, Sandra Staniszewska i Magdalena Woleńska. Gościnnie: Tomasz Chrapusta, Marek Grabiniok, Kosma Szyman i Łukasz Wójcik.

* Jeszcze w piątek w Teatrze im. Słowackiego odbędzie się gościnny pokaz Teatru Śląskiego z Katowic. O godz. 18 na Dużej Scenie zobaczyć można "Mewę" Antoniego Czechowa w reżyserii Gabriela Gietzky'ego.

* Natomiast w sobotę na Scenie Miniatura o godz. 19 czeka nas premiera "Cosi, gdziesi, kajsi, ktosi - z Wesela Stanisława Wyspiańskiego", czyli monodramu, a poniekąd koncertu Sławomira Maciejewskiego. "Scenarzysta, reżyser i aktor w jednej osobie staje się wodzirejem i zaprasza na wesele, na którym nie będzie jednak pary młodej, druhen i członków rodzin nowożeńców. Będzie za to wódka, która tak jak treść spektaklu potrafi wywołać beztroski śmiech, który chwilę potem więźnie w gardle, kiedy przełknie się jej gorzki smak. Będzie także orkiestra weselna w postaci zespołu rockowego, wykonującego muzykę autorstwa Bartosza Chajdeckiego" - zapraszają organizatorzy. W obsadzie: Sławomir Maciejewski (On, śpiew, gitara), Grzegorz Koniarz (gitara), Jacek Fedkowicz (gitara basowa) i Wojciech Fedkowicz (perkusja).

* Również w sobotę 13 kwietnia o godz. 19, tym razem na Scenie pod Ratuszem w Teatrze Ludowym, będzie można zobaczyć polską prapremierę spektaklu "Peggy Pickit widzi twarz Boga" Rolanda Schimmelpfenniga. Reżyseruje Grzegorz Kempinsky. "Punktem wyjścia jest zwykłe spotkanie towarzyskie, które pod przykrywką bon tonu przeradza się w prawdziwą emocjonalną wiwisekcję, żeby nie powiedzieć rzeź. Uczestniczą w tym dwie pary około czterdziestki, przyjaciele z czasu studiów medycznych i pierwszych lat pracy w szpitalu. Ich losy potoczyły się potem zupełnie różnie..." - czytamy w zapowiedzi. Występują: Marta Bizoń, Karolina Stefańska, Krzysztof Górecki, Tadeusz Łomnicki, Jacek Wojciechowski.

* Czwarty premierowy pokaz, tym razem przeznaczony również dla młodszych widzów, odbędzie się w niedzielę 14 kwietnia o godz. 17 w Teatrze Hothaus (ul. Babińskiego 29). Będzie to "Śpiąca Królewna" w reżyserii Doroty Stępień. Występują: Katarzyna Przebinda, Adam Mistela, Anita Szymańska, Daniel Sołtys, Martyna Tworek i Wiktoria Kowalska.

* W poniedziałek 15 kwietnia (godz. 19.30) sztuka na wynos zaprasza na Scenę Pokój (ul. Starowiślna 55/6). W sali dla 13 widzów zobaczymy sztukę Ingrid Lausund "Postrzał". - Spokojnie, to raczej kręgosłupowy postrzał. Bohaterami sztuki są ludzie z małej biurowej społeczności - nagle dochodzi w niej do rewolucji, trochę absurdalnej. Bardzo otwarty tekst, mocny, metaforyczny - mówił w rozmowie z "Gazetą" Dariusz Starczewski, współtwórca sztuki na wynos.

* W piątek 12 kwietnia o godz. 19 w Teatrze im. Ludwika Solskiego wystąpi Piotr Kity (finalista "Must Be The Music") z koncertem "Od Sinatry do Zauchy". Od 13 do 15 kwietnia w tarnowskim teatrze zobaczyć będzie można spektakle: "Hemar w chmurach", " Pierwszy raz" oraz "Trzy świnki" w wykonaniu aktorów z częstochowskiego Teatru im. Adama Mickiewicza. W Częstochowie z kolei widzowie zobaczą tarnowskie przedstawienia: "Czego nie widać", "Brzydal" i "Lokomotywa II".

* W poniedziałek o godz. 21 w Dramatorium w Teatrze Barakah czas na opowiadania Ernesta Hemingway'a. Czytać będą: Lidia Bogaczówna, Anna Piróg-Karaszkiewicz, Franciszek Muła oraz Paweł Sanakiewicz. Wstęp: 5 zł.

* "Idzie ku mnie na spotkanie mój cień" - to tytuł najbliższego spotkania w Krakowskim Salonie Poezji w Teatrze im. Słowackiego (niedziela 14 kwietnia, godz. 12). Poezję Anny Achmatowej przedstawią Bożena Adamek i Andrzej Grabowski. Zaśpiewają: Karolina Kazoń, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Błażej Wójcik i Tadeusz Zięba, zagrają: Halina Jarczyk, Jacek Hołubowski, Tomasz Góra, Żanna Laszkiewicz, Andrzej Godek, Jacek Kociuban i Grzegorz Piętak.

* W niedzielę 14 kwietnia w Teatrze Ludowym dwukrotnie (o godz. 16 i 18.30) zobaczyć można gościnne pokazy "Kobiety Pierwotnej". Występuje Hanna Śleszyńska.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji