Artykuły

Częstochowa. Wspomnienie o Hanuszkiewiczu

Anna Chodakowska, Edyta Jungowska, Joanna Kurowska, Wiktor Zborowski - ci i inni znani aktorzy pojawią się na scenie częstochowskiego teatru w niezwykłym projekcie "Adam Hanuszkiewicz - koncert wspomnieniowy".

Obok aktorów warszawskich wystąpią częstochowianie: Iwona Choluj, Agnieszka Łopacka, Małgorzata Marciniak, Agata Ochota Hutyra, Antoni Rot, Waldemar Cudzik. Oprawę muzyczną stworzą: Janusz Tylman, Michał Rorat, Fabian Włodarek, Robert Siwak i Roman Ziemiański. Autorami scenariusza i reżyserii są Renata Dymna oraz Robert Dorosławski, dyrektor Teatru im. Mickiewicza. "Niezwykle wydarzenie artystyczne w wykonaniu artystów bliskich reżyserowi - reklamuje koncert teatr.

- Wielka poezja, fragmenty spektakli, poważne i dowcipne piosenki, archiwalne nagrania, wspomnienia, anegdoty, fragmenty książki poświęconej kobietom, wzruszenia i emocje - mamy nadzieję - nie tylko na scenie. Zapraszamy wszystkich, którym bliski był teatr Hanuszkiewicza! Zapraszamy wszystkich, którym bliski jest teatr w ogóle!"

Przypomnijmy, że Adam Hanuszkiewicz reżyserował w Częstochowie dwukrotnie, współpracując z dzisiejszymi uczestnikami koncertu. W1995 r. na zaproszenie Henryka Talara, ówczesnego dyrektora teatru, przygotował "Balladynę". Znowu była to autorska wizja reżysera, która oczywiście wywołała kontrowersje. Ale chodziło nie tylko o odczytanie Słowackiego i wykorzystane w inscenizacji pozateatralne środki. Wzburzenie wielu spowodowała także wysoka gaża, jaką Częstochowa zaoferowała Hanuszkiewiczowi. Tak czy owak o Teatrze im. Mickiewicza zrobiło się głośno w światku polskiego teatru.

Poza sferą kontrowersji znalazło się to, co Hanuszkiewicz po sobie w Częstochowie zostawił. Młodzi aktorzy z ówczesnego zespołu byli zachwyceni możliwością pracy z tym reżyserem i aktorem. Wszyscy mówili, jak wiele nauczyli się w ciągu kilku miesięcy pracy nad "Balladyną". Skorzystała również nasza scena - na realizację Hanuszkiewicza przyjeżdżali teatromani z całej Polski. Recenzje z Częstochowy trafiły do ogólnopolskich mediów.

Za sprawą Hanuszkiewicza poszła też w Polskę jego opinia o doskonałym zespole z Częstochowy. Że nie były to tylko grzecznościowe komplementy, udowodnił po trzech latach, zatrudniając w 2008 r. do "Pana Tadeusza" tych samych aktorów.

Skąd pomysł obecnego przedsięwzięcia? Koncert jest połączony z promocją książki "Kobieto! Boski diable".

- Podczas częstochowskich realizacji byliśmy w kontakcie z Teatrem Nowym w Warszawie, którym mistrz Hanuszkiewicz kierował do 2007 roku - mówi dyrektor Dorosławski. - Nawiązały się bliskie relacje. Kiedy więc wieloletnia kierownik literacka tego teatru Renata Dymna wydała książkę "Kobieto! Boski diable", napisaną wraz z Januszem B. Roszkowskim, zwróciła się do mnie z propozycją przygotowania wspólnie koncertu dedykowanego Hanuszkiewiczowi. Ja pracowałem z naszymi aktorami, ona z warszawskimi, których zgromadziła wspólnie z Piotrem Machalicą.

Niewykluczone, że koncert zostanie pokazany także poza Częstochową. - Ale pewnie już w innym składzie wykonawców. Powtórzenie takiej stawki aktorskiej wydaje się mało prawdopodobne - zastrzega Dorosławski.

Książka "Kobieto! Boski diable", wydana niedawno przez witrynę Prószyński Media, to rozmowa z Hanuszkiewiczem o kobietach. Mistrz zastrzegł, że wywiad może się ukazać dopiero po jego śmierci (zmarł w 2011 r.). W książce tłumaczył, że lepiej niż na teatrze zna się tylko na kobietach. Czterokrotnie żonaty, był ich wielbicielem. W wywiadzie dzieli się przemyśleniami na temat miłości, zdrady, erotyki, seksu. Mówi o kobietach na scenie i w życiu prywatnym, w polityce i sztuce.

***

Koncert odbędzie się w niedzielę 7 kwietnia o godz. 16 (bilety: 60 i 50 zł) oraz 19 (dodatkowo spotkanie z wykonawcami; bilety: 80 i 60 zł).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji