Artykuły

Warszawa. Premiera "Baby Chanel" Kolady w Polonii

5 kwietnia w Teatrze Polonia będzie miała miejsce premiera "Baby Chanel" - tragikomedii Nikołaja Kolady w reżyserii Izabelli Cywińskiej. Spektakl opowiada historię pięciu kobiet, które - aby zapomnieć o codziennym życiu oraz o starości - przebierają się w kolorowe, ludowe stroje i występują w chórze "Olśnienie", prowadzonym przez Siergieja, harmonistę.

Spotykamy się z nimi po koncercie z okazji obchodów dziesięciolecia zespołu, w momencie, gdy okazuje się, że ich starannie ułożona przez te wszystkie lata sielanka zostaje zaburzona - kierownik chóru przyprowadzą dużo młodszą od nich, utalentowaną Rozę, która ma zostać solistką w ich chórze. Kobiety przeczuwają, że zejdą na dalszy plan, nie tylko pod względami artystycznymi.

Izabella Cywińska, zapytana o to, czy miała na celu przekazanie atmosfery Rosji, odpowiedziała - Nie bardzo mnie interesuje sprawa stricte rosyjska. To jest sztuka niosąca treści uniwersalne, mówi o starych, samotnych kobietach, które chowają się pod kostiumem, myśląc, że wtedy będzie im łatwiej żyć i cieszyć się młodością, która już odeszła. Coś udają same przed sobą. To jest o człowieku, nie o rosyjskim człowieku - podsumowuje.

W spektaklu występuje tylko jeden mężczyzna, kierownik chóru, w którym są zakochane wszystkie kobiety. Przemysław Bluszcz, odtwórca postaci Siergieja - Ten cały zespół jest zanurzony głęboko w Rosji. Jest to opowieść o godności, naszej, a także ludzi radzieckich. Homo sovieticus, który jest w nas, znajdzie tu swoje odbicie. Koladzie przez metaforę tego zespołu udało się osiągnąć metaforę świata w którym żyjemy - mówi.

Twórcy spektaklu mówią o pomysłach scenografki, Katarzyny Adamczyk, która - według wszystkich - wymyśliła coś niesamowitego, a finał spektaklu kryje przedziwną tajemnicę. Jednakże nie chcieli zdradzić ani słowa na ten temat.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji