Artykuły

"Tradycja"

"Tradycja" w reż. Szymona Szurmieja w Teatrze Żydowskim w Warszawie. Pisze az na blogu kocham teatr.

Muzyka, taniec, śpiew, wino! Tak mogłaby brzmieć najkrótsza recenzja "Tradycji". Byłaby nieco krzywdząca, bo spektakl choć nie jest szumnie reklamowany wart jest uwagi.

"Tradycja" to próba pokazania świata pełnego ciepła, zrozumienia i mądrości ludowej. Spektakl zabiera nas w podróż w czasie do żydowskiego miasteczka w przedwojennej Polsce. Takich miejsc już nie ma. Tradycja przywołuje wspomnienia o czasach, kiedy Polak, Żyd, Cygan i Ukrainiec żyli obok siebie. Obraz odmiennych kultur, które obcują ze sobą tworząc barwny krajobraz.

"Tradycję" trzeba potraktować jako spektakl rozrywkowo-edukacyjny. Nie jest tak do końca ani jednym ani drugim, ale po trosze uczy tradycji i jednocześnie bawi. Sztuka pokazuje typowe tradycje żydowskie w nawiązaniu do kultur polskiej, cygańskiej i rosyjskiej, gdzie zdecydowanie najwyraźniejszymi motywami przedstawienia są taniec i śpiew. Widz może doświadczyć szabasu, czy też wesela, obcować z pieśniami chasydzkimi (wcześniej nie wiedziałam nawet, że takie są) i bardzo widowiskowymi tańcami charakterystycznymi dla Polaków, Żydów, Cyganów i Ukraińców.

Nie jest to wysoko budżetowy spektakl. Kostiumy i scenografia, choć oddające klimat czasów, dość proste, skromne, odrobinę kiczowate. Widać, że przeszły już swoje. Może dlatego uwaga koncentruje się na meritum, czyli na tańcach i śpiewie. Byłam absolutnie zaskoczona przepięknym śpiewem, szczególnie pań. Niesamowite głosy - silne, charyzmatyczne, ujmujące. Porywały do udziału w widowisku, nie sposób było powstrzymać ręce choćby od klaskania. Irytowało mnie jedynie korzystanie z mikrofonów - powinny być zakazane w teatrach, bez których myślę, że spektakl tylko by zyskał. Nie zabrakło też rarytasów dla wprawnego ucha - żartobliwych tekstów przez które przemawiała niezwykła mądrość ludowa. Takie to bardzo typowe dla tej kultury.

"Tradycja" to widowisko. Propozycja na spotkanie z obrzędami żydowskimi okraszone śpiewem, tańcem i muzyką. To była moja pierwsza w Teatrze Żydowskim - średnia wieku widowni 50+, warto iść i doświadczyć takiego teatru. Wrócę tu. Lubię zapach teatru.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji