Artykuły

Kraków. Schimmelpfennig w Ludowym, w ramach "Dotknij Teatru"

W Teatrze Ludowym trwają próby sztuki Rolanda Schimmelpfenniga "Peggy Pickit widzi twarz Boga". Premiera w kwietniu, ale już 22 marca, w ramach akcji Dotknij Teatru będzie można zobaczyć otwartą próbę przedstawienia.

"Peggy Pickit widzi twarz Boga" to sztuka jednego z najbardziej znanych i popularnych na świecie współczesnych dramatopisarzy niemieckich, Rolanda Schimmelpfenniga, a nasz spektakl jest polską prapremiera tego tekstu.

Jego charakterystyczna poetyka powtórzeń, symultanicznych monologów i pozornych dialogów niezmiennie służy groteskowej, absurdalnej wręcz analizie różnych odcieni tzw. "miłości", samotności, tęsknoty za drugim człowiekiem, co często bywa bliskie czarnemu humorowi, nie pozbawionemu jednak pewnej refleksji...

Punktem wyjścia jest zwykłe spotkanie towarzyskie, które pod przykrywką bon tonu, przeradza się w prawdziwą emocjonalną wiwisekcje, żeby nie powiedzieć rzeź.

Uczestniczą w tym dwie pary około czterdziestki, przyjaciele z czasu studiów medycznych i pierwszych lat pracy w szpitalu. Ich losy potoczyły się potem zupełnie różnie. Jedni znaleźli spełnienie w małej stabilizacji - stałych posadach, domu z garażem i powiększeniu rodziny. Drudzy wyjechali do Afryki, żeby pracować w jednym ze szpitali III świata, niejako świadomie wybierając niepewne. I chociaż pozornie nie stracili ze sobą kontaktu, spotkanie po latach - jak powiada jeden z bohaterów sztuki -

"To była kompletna katastrofa.

Zupełna masakra. Disaster.

Jakiś obłęd".

Można by powiedzieć, że ich wzajemne stosunki to pamięć, która już dawno przestała być rzeczywistością.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji