Artykuły

Kraków. Teatry budzą się z zimowego letargu

Czekają nas trzy premiery: muzyczne "Niech no tylko zakwitną jabłonie" w PWST, "Niepokoje" w Nowym i "Pokój na godziny" w Bagateli. Zobaczymy też monodramy: głośny "I będą święta" Teatru Konsekwentnego i "Kontrabasistę" Teatru Polonia.

Niech no tylko zakwitną jabłonie

Pierwsza premiera w tym tygodniu odbędzie się w Teatrze PWST w Krakowie. Dziś o godz. 19 zobaczyć można "Niech no tylko zakwitną jabłonie" Agnieszki Osieckiej w reżyserii Wojciecha Kościelniaka. Kierownictwo muzyczne sprawuje Dawid Sulej Rudnicki. Spektakl to opowiedziana piosenkami przed - i powojenna historia Polski, do lat 50. włącznie.

" - Scena przedstawia Polskę, rzecz dzieje się przed wojną - wyjaśnia Antreprener, anonsując kolejne postaci: oto Kokota Mimi, Inżynier, Rebeka, Buba, Maniusia, Gość, który płaci... Wszyscy wirują w rytmie modnych wówczas rytmów, zaglądają do kawiarni, kabaretu. Jak w kalejdoskopie zmieniają się klimaty i obrazy (...). Krew się leje, trup się ściele, kabaretowa diva wciąż śpiewa że upływa szybko życie - wszystko w zawrotnym tempie i w dużym skrócie. - Ciąg dalszy nastąpi - parokrotnie zapewnia Antreprener, który wkrótce zmieni się w Organizatora. I oto już dzieje się inna współczesna współczesność ..." - opisują organizatorzy.

Obsada: Karolina Głąb, Adrianna Kućmierz, Marta Mazurek, Weronika Wronka, Daniel Malchar, Jan Sobolewski, Łukasz Stawowczyk.

Pokój na godziny

Propozycja na sobotni wieczór to premiera na deskach Sceny na Sarego Teatru Bagatela (o godz. 19.15), czyli spektakl "Pokój na godziny" Pavla Landovsky'ego w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza.

To ironiczna opowieść o tym, jak mimo wieku nie potrafimy być dorosłymi. "Sztuka jest mieszanką abstrakcji, groteski, absurdu i nienatrętnej refleksji, które tak uwielbiamy w czeskim kinie" - czytamy w zapowiedzi.

Scenografia: Maciej Preyer, oprac. muzyczne: Piotr Kubic, asystent reżysera: Sylwia Domin. Występują: Urszula Grabowska-Ochalik (Zofia), Wojciech Leonowicz (Ryszard), Paweł Sanakiewicz (Fano), Marek Bogucki (Hanzl).

Niepokoje

Kolejna premiera odbędzie się w niedzielę o godz. 19.15 w Teatrze Nowym. "Niepokoje" na motywach "Niepokojów wychowanka Törlessa" w tłumaczeniu Wandy Kragen wyreżyserował Sebastian Kysiak.

"Bohaterem spektaklu jest chłopiec dorastający w internacie, uczęszczający do szkoły dla kadetów. Wrażliwy charakter wychowanka oraz jego rozległe fascynacje wykraczające poza jego wiek ostatecznie zaburzają jego dotychczas spokojne życie. Wraz ze swymi starszymi kolegami - Reitingiem i Beinebergiem - Törless zaczyna powoli odkrywać budzącą się w nim seksualność, z powodu której zaczyna stawiać sobie mnóstwo pytań" - brzmi fragment zapowiedzi.

Dramaturgia, adaptacja: Martyna Lechman; kostiumy: Piotr Popiołek; produkcja, reżyseria światła: Marek Kutnik; projekty tatuaży: Małgorzata Jędrosz; wykonanie tatuaży: Adam Fotek; choreografia: Mikołaj Mikołajczyk; konsultacje: Piotr Snopkowski, Patryk Szpyrka. Obsada: Maciej Charyton, Sebastian Grygo, Karol Kubasiewicz, Bartłomiej Kwiatkowski i Kosma Szyman.

I będą święta

W Teatrze Łaźnia Nowa od piątku do niedzieli (8-10 marca, godz. 19) zobaczyć można monodram "I będą święta" Teatru Konsekwentnego w Warszawie. Reżyseruje go Piotr Ratajczak, scenariusz przygotował Piotr Rowicki, a występuje Agnieszka Przepiórska, która za rolę w nim zdobyła Grand Prix na I Warmińskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora "SOLO". "To poruszający monolog kobiety, mierzącej się z demonami przeszłości. (...) Bohaterka niespodziewanie musi zmierzyć się z odejściem najbliższej osoby, a zarazem postaci publicznej i powszechnie szanowanej" - zarysowuje problematykę zapowiedź. Przypomnijmy, że spektakl inspirowany jest wydarzeniami, które miały miejsce po katastrofie pod Smoleńskiem.

Musicalowa podróż poza horyzonty

W Teatrze Ludowym w niedzielę i poniedziałek (10-11 marca) oglądać można "Musicalową podróż poza horyzonty", czyli charytatywny spektakl Fundacji Jaśka Meli.

W moim miasteczku

W poniedziałek na Scenie pod Ratuszem odbędzie się gościnny recital Marty Grabysz "W moim miasteczku", czyli muzyczne widowisko do wierszz polskich poetów, m.in. Edwarda Stachury, Juliana Tuwima i Wisławy Szymborskiej.

Kontrabasista

W czwartek i piątek na scenie PWST zobaczyć będzie można monodram "Kontrabasista" [patrz realizacje repertuarowe poniżej - red. e-teatr] Teatru Polonia, w którym od 1985 występuje Jerzy Stuhr. Sam o spektaklu mówi tak: "opowiadam o miłości do instrumentu, który zniszczył me życie - od palców, zrogowaciałych od ściskania strun, po serce, złamane przez sopranistkę Sary, którą kocham i nigdy nie osiągnę, bo ona tam, na wielkiej scenie w blasku świateł, a ja tu, w orkiestronie...".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji