Artykuły

Warszawa. Koncert Joanny Jeżewskiej

Koncert? Nie do końca. Raczej zabawny monodram uzupełniony sentymentalnymi piosenkami o kobietach. Podczas wieczoru usłyszymy utwory z debiutanckiej płyty aktorki pod tym samym tytułem. Zapraszamy 7 marca na Scenę Na Woli w Teatrze Dramatycznym o godz. 19.00.

"Martwa natura z kochankiem w tle"

Pamiętając poprzednie dokonania Joanny Jeżewskiej (gra m.in. w "Sex machine" na scenie Przodownik i "Kamasutrze" w Tatrze Na Woli): występy kabaretowe, komediowe, parodie znanych postaci, a także wzruszające i dramatyczne wcielenia teatralne oraz filmowe, możemy spodziewać się iście zaskakującego wieczoru. Artystka pytana, dlaczego tak późno zdecydowała się na własny program muzyczny, odpowiada: - Dotychczas nie było kiedy. Chciałam mieć własny repertuar, ale ciągle śpiewałam piosenki powstające na potrzeby programów telewizyjnych czy konkretnych koncertów, tzw. kawałki znane i lubiane. Ta płyta to coś zupełnie innego. Nagranie jej, ułożenie repertuaru wymagały ode mnie wiele pracy, cierpliwości, determinacji i oddania. I talentu, i serc tak wielu twórców.

Autorem większości tekstów do piosenek, które usłyszymy na scenie jest Jan Wołek (współpracował m.in. z Edytą Gepert, Hanną Banaszak, Ewą Błaszczyk). Artysta renesansowy - jak mówi Joanna Jeżewska i dodaje: - Malarz, poeta, bard, wspaniały człowiek. I tak pięknie pisze o kobietach i dla kobiet. To miały być dwie, trzy piosenki a powstało dziewięć. Chyba się rozumieliśmy.

Obok tekstów Wołka na płycie znalazła się piękna, nostalgiczna ballada Haliny Poświatowskiej "Kiedy umrę kochanie", a także trzy utwory poetki Doroty Czupkiewicz. - Krążek powstał dzięki przyjaźni i sympatii wielu osób - tłumaczy aktorka. Muzykę skomponowali m.in. Jerzy Satanowski, Włodzimierz Korcz, Janusz Strobel, Wojciech Głuch i Janusz Grzywacz, a aranżacje artystka powierzyła krakowskiemu zespołowi Klezzmates. - Pracowaliśmy razem przy spektaklu, zespół pisał również muzykę. Pomyślałam, że nie bez powodu stanęliśmy sobie na drodze. I tak mój rodzący się repertuar otrzymał klezmerską oprawę, zamiast tradycyjnej sekcji i fortepianu.

Jeżewska podkreśla, że płyta bynajmniej nie jest rozliczeniem z jej prywatnym życiem - Choć można by się powoli do tego zbierać - śmieje się. Jest raczej próbą opowiedzenia o kobiecych doświadczeniach, sportretowania w zabawny acz nie pozbawiony sentymentalnych nut ich emocji, problemów, etapów życiowych, romansów. Radość miesza się tu ze smutkiem, a żart z nostalgią. W każdej z piosenek słuchacz ma szansę znaleźć szczyptę siebie. - Dla Panów także mam kilka niespodzianek - zapowiada Jeżewska.

Płyta "Martwa natura z kochankiem w tle" ukazała się 25 lutego 2013 roku nakładem MTJ Agencja Artystyczna.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji