Artykuły

Wrocław. Ofelie w betonowym schronie

Performerka i reżyserka Zorka Woliny przywoła postaci Ofelii z różnych spektakli, grane przez trzy aktorki w pustych korytarzach schronu.

Ofelia to postać tragiczna. I choć jej imię wywodzi się z greki i oznacza ni mniej ni więcej pomoc, to jednak w świadomości utrwaliła się jako jedna z bohaterek dramatów Szekspira. W "Hamlecie" odrzucona przez ukochanego, po zabójstwie ojca i wyjeździe brata popełnia samobójstwo. I jako topielica dala nazwę kompleksowi, którym określa się zespól myśli samobójczych dręczących kobiety po zawodzie miłosnym. Jej postać stanie się osią działania, które w Schronie na pl. Strzegomskim przygotowuje Zorka Woliny. Autorka onirycznych filmów, choreograficznych performance, laureatka wielu nagród, której magazyn "Arteon" przyznał tytuł Artystki Wizualnej Roku 2010 w sobotę dwukrotnie przedstawi publiczności swoją wizję klasycznej postaci. Do udziału w przedsięwzięciu Zorka Woliny wykorzystała grę grupy aktorek stających przed prawdziwym wyzwaniem.

Autorka mówi o nim: - Rola Ofelii jest jedną z najważniejszych, jaką można odegrać w teatralnej karierze. Poszczególne kreacje odkrywają potencjał ekspresji osób, które podejmują wyzwanie monologu, ale świadczą też o wyobrażeniach tej postaci stwarzanych przez inscenizatorów dramatu. A monolog wypowiadany przez Ofelię na chwilę przed śmiercią stanowi jedną z najbardziej przenikliwych analiz kobiecego szaleństwa w historii światowej dramaturgii.

U Woliny pojawią się aktorki z różnych spektakli, które dzięki rejestracjom wideo swą grą pokazują zmieniający się język współczesnego teatru. Oczyszczając scenę z rekwizytów, kostiumów czy scenografii, artystka zostawia aktorki sam na sam z widownią, pozwalając wybrzmieć ekspresji każdej z nich.

Zobaczymy Ofelie m.in. Marty Kalamus-Jankowskiej z Teatru Wybrzeże, które grała w 1996 roku u Krzysztofa Nazara i w 2004 roku u Jana Klaty, Elżbiety Karkoszki z 1967 roku w spektaklu Jerzego Wróblewskiego w krakowskim Teatrze Rozmaitości czy też Anny IIczuk, wyreżyserowaną przez Monikę Pęcikiewicz w naszym Teatrze Polskim w 2008 roku.

Ofelie spotkać będzie można w betonowych korytarzach schronu (pl. Strzegomski 2) dwukrotnie w sobotę o godz. 18 i 20.

Liczba miejsc limitowana, bilety w cenie 10 zł w kasie

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji