Artykuły

Przewrotna baśń

Młody książę Leonce z królestwa Popo nie chce poślubić przeznaczonej mu na żonę księżniczki Leny z królestwa Pipi. Ucieka z domu. Również księżniczka Lena przeciwstawia się dynastycznemu małżeństwu i opuszcza swoje królestwo. Leonce i Lena przypadkowo spotykają się na drodze...

"Leonce i Lena" to komedia romantyczna, przewrotna baśń, satyra na mechanizmy rządzenia państwem. Napisał ją jeden z najwybitniejszych dramatopisarzy niemieckich okresu romantyzmu, autor "Woyzecka" Georg Büchner. W Teatrze Narodowym na Scenie przy Wierzbowej sięga po nią Barbara Sierosławska.

Reżyserka, urodzona w Heidelbergu, mieszka w Berlinie i w Warszawie. Absolwentka Freie Universität w Berlinie Zachodnim, gdzie studiowała teatrologię i publicystykę, zajmuje się reżyserią teatralną, ale też filmem dokumentalnym (pracuje dla telewizji francusko-niemieckiej Arte). Jest również autorką scenariuszy. W Warszawie reżyseruje po raz trzeci. W 1993 roku wystawiała "Legendę" Wyspiańskiego (spektakl pokazywany gościnnie w Fabryce Norblina), a rok później "Pana Pawla" Tankreda Dorsta w teatrze Studio.

W przedstawieniu "Leonce i Lena" występują: Ewa Konstancja Bułhak (Lena), Kinga Ilgner, Gabriela Kownacka, Marek Barbasiewicz, Andrzej Blumenfeld, Zbigniew Bogdański, Sławomir Federowicz, Jerzy Łapiński, Grzegorz Małecki (Leonce), Jan Monczka, Paweł Tołwiński, Leszek Zdun. Autorem nowego przekładu sztuki jest Piotr Lachmann. Scenografia - Agnieszka Zawadowska, muzyka - Paweł Mykietyn. Premiera 17 marca (Scena przy Wierzbowej).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji