Artykuły

Łódź. Gloria Artis dla Alexandra Azarkevitcha

Tancerz i choreograf Alexandr Azarkevitch został w poniedziałek odznaczony brązowym medalem Zasłużony Kulturze - Gloria Artis. Azarkevitch jest twórcą Międzynarodowego Konkursu Sztuki Choreograficznej im. Sergiusza Diagilewa, który od kilku lat odbywa się w Łodzi.

Alexandr Azarkevitch to tancerz, choreograf, historyk baletu i teoretyk tańca. Jest laureatem ogólnopolskich i międzynarodowych festiwali oraz konkursów. Jako tancerz przez kilkanaście lat pracował w zespołach baletowych kilku teatrów w Polsce i za granicą. Jako choreograf współpracuje z teatrami muzycznymi, dramatycznymi oraz baletowymi. Jest także wykładowcą akademickim m.in. twórcą kierunku taniec na Wydziale Artystycznym Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Azarkevitch był jurorem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych przedsięwzięć artystycznych m.in. International Dance Competition Danzamerica w Argentynie czy International Classical Ballet and Modern Dance Competition w Grecji; jest członkiem Międzynarodowej Rady Tańca UNESCO.

Artysta jest twórcą i dyrektorem Międzynarodowego Konkursu Sztuki Choreograficznej im. Sergiusza Diagilewa w Łodzi. To jedyny tego typu międzynarodowy konkurs w Polsce i jeden z nielicznych na świecie. W sześciu edycjach konkursu startowało ponad 70 nowatorskich spektakli choreografów pochodzących z kilkudziesięciu krajów m.in. Polski, Rosji, Gruzji, Izraela, Macedonii, Ukrainy, Francji, Czech, Włoch i Wielkiej Brytanii. Główną zasadą konkursu jest ocena wyłącznie pracy choreografa.

Zdobywca Grand Prix - obok nagrody finansowej - otrzymuje statuetkę "Bursztynowego Fauna". Wręczane są także honorowe nagrody dla wybitnych twórców światowej sztuki choreograficznej. Wśród laureatów są m.in. Mark Baldwin - choreograf i dyrektor Rambert Dance Company w Londynie oraz dyrektor i pierwszy tancerz Staatsballett Berlin, Vladimir Malakhov.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji