Artykuły

Keks, seks i Jacków trzech

"Zwariować można" w reż. Mariusza Pilawskiego w Teatrze Małym. Pisze Renata Sas w Expressie Ilustrowanym.

Uśmiech jest w cenie! Nikt nie wie o tym lepiej, niż szefowie prywatnych teatrów. Nawet w tych gwiazdorskich, stołecznych, okazja do relaksu i zabawy jest główną przynętą.

Łódzki Teatr Mały, działający w Manufakturze pod dyrekcją Mariusza Pilawskiego, robi, co może, by istnieć. Co jakiś czas Mrożek ("Emigranci") czy "Romans z Czechowem", to znów "Wydmuszka" z kategorii przypowieści z humorem (nagrodzona na Festiwalu Teatrów Prywatnych), ale coś rozrywkowego, jak "Trzy razy łóżko" (zagrane już 91 razy), pozostaje najistotniejsze.

"Zwariować można", siedemnasta premiera w Małym, przynosi sporą porcję uśmiechu z gatunku znacie, to posłuchajcie. Zgrabny tekst Michała Rosińskiego kumuluje farsowe kalki, sytuacje i postacie, komediowe zwroty celnie kreślące międzyludzkie relacje. Wszystko poukładane starannie i w dobrym tempie. Jest trzech Jacków, dwa pokolenia pań, pluszowy lemur, a w zapowiedziach jeszcze keks, seks i Mariolka.

Reżyser Mariusz Pilawski nie szuka nadzwyczajnych rozwiązań insscenizatorskich. Idzie za przebiegiem zdarzeń. Ulokował je w mieszkaniu na widzewskim osiedlu.

Jacek (Witold Łuczyński), policjant przystojny i z wdziękiem,

przyjeżdża z Krakowa. Ma plany matrymonialne wobec Krystyny (Małgorzata Lipka) i chce sobie zjednać jej syna, Jacka (wyrazista rola i udany debiut Piotra Gawrona-Jedlikowskiego, kończącego właśnie Fil-mówkę). W sprawę wmiesza się Babcia (zasadnicza i nie bez uroku Teresa Makarska), a swoje dołoży wścibska sąsiadka jak z kabaretowych skeczów (Loretta Ciechowicz). Zjawią się jeszcze (wprost z Australii) Jacek - M. Pilawski oraz posłaniec z bukietem - Bogumił Antczak.

Zgrabna komedyjka, której naturę podkreśla powtarzany

przebój z refrenem "Su-gar, sugar", osadzona w arcysłodko kolorowej scenografii Kajetana Kreutz-Majewskiego. "Zwariować można" to spektakl, który nie udaje niczego ponad to, czym jest, a jest zabawą w starym stylu, uśmiechu wartą.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji