Artykuły

Warszawa. W Sejmie o realizacji zapisów Paktu dla Kultury

W 2013 r. resort kultury będzie dysponować budżetem 3,1 miliarda zł - to 0,88 proc. nakładów na kulturę w budżecie państwa. Do osiągnięcia postulowanego w Pakcie dla Kultury 1 procenta brakuje ok. 400 mln zł - mówił w Sejmie minister kultury.

Podczas czwartkowego posiedzenia sejmowej komisji kultury i środków przekazu minister kultury Bogdan Zdrojewski przedstawił informację na temat realizacji zapisów Paktu dla Kultury.

Dokument podpisali w 2011 roku premier Donald Tusk i przedstawiciele ruchu społecznego Obywatele Kultury, m.in.: Agnieszka Holland, Jerzy Hausner, Krzysztof Krauze, Agnieszka Odorowicz, Krzysztof Materna i Krzysztof Warlikowski.

Jak zapisano w Pakcie, rząd ma doprowadzić do osiągnięcia poziomu co najmniej 1 proc. nakładów na kulturę w budżecie państwa, poczynając od roku 2012 w perspektywie do 2015 roku.

Zdrojewski poinformował w czwartek, że w 2013 roku resort kultury będzie dysponować budżetem 3,1 miliarda złotych - to w sumie 0,88 proc. budżetu państwa nakładów na kulturę w budżecie państwa. Do osiągnięcia postulowanego w Pakcie dla Kultury 1 procenta nakładów na kulturę w budżecie państwa brakuje 0,12 procenta, czylin ok. 400 mln zł.

- 3,1 miliarda to suma bez środków europejskich na wydatki inwestycyjne" - tłumaczył minister, odpowiadając na pytania w tej sprawie.

W Pakcie dla Kultury zapisano również, że rząd - przy udziale strony społecznej - opracuje i wprowadzi w życie wieloletni program na rzecz czytelnictwa i podniesienia kompetencji językowych.

- Jeżeli chodzi o programy związane z czytelnictwem i zwiększeniem środków na zakup nowości bibliotecznych to mamy tu pewien postęp (...), choć niesatysfakcjonujący. Chciałbym, aby biblioteki w małych miejscowościach wykazywały większą aktywność dotyczącą infrastruktury kultury. W 2012 roku pozostały niewykorzystane na ten cel środki finansowe. Udało mi się na posiedzeniu rządu przekonać ministra finansów Jacka Rostowskiego, żeby te pieniądze "przechodziły" na rok 2013 i 2014.

Jednocześnie zmieniliśmy zasadę funkcjonowania tego programu, ułatwiając najuboższym gminom dostęp do środków finansowych na infrastrukturę bibliotek poprzez zmniejszenie obligatoryjnego wkładu własnego - poinformował Zdrojewski.

Minister wyraził też przekonanie, że uda się zwiększyć kwotę na zakup nowości bibliotecznych. Obecnie jest to 20 mln zł.

Aktywistka ruchu Obywatele Kultury Beata Chmiel oceniła, że z punktu widzenia odbiorców, czytelników sprawa nie wygląda tak optymistycznie. - Stan uczestnictwa w kulturze, w którym się znajdujemy, oceniamy bardzo źle (...) . Badania czytelnictwa w dalszym ciągu pokazują zatrważający jego poziom - ponad 56 proc. Polaków nie bierze w ciągu roku książki do ręki - zwróciła uwagę.

- Nie doszliśmy też do poziomu zakupów nowości bibliotecznych z roku 2005, wówczas przeznaczano na ten cel 30 mln zł, teraz jesteśmy na poziomie 20 mln. Poza tym zakupy biblioteczne, infrastruktura bibliotek - to tylko niektóre sprawy jakie mogą przywrócić czytelnictwo w Polsce. To wyzwanie, z którym nikt sobie nie poradził w ostatnich latach - mówiła Chmiel.

Pakt ma charakter otwarty. Przystąpić może do niego każda organizacja kulturalna, społeczna, jednostka samorządu terytorialnego. Tekst Paktu znajduje się na stronie www.obywatelekultury.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji