Artykuły

Samotność w tłumie

- W dzisiejszym świecie normą stają się puste związki, w których ludzie chcą kogoś mieć, a nie z kimś być - mówi EDYTA OLSZÓWKA przed premierą "Dotyku" w reż. Małgorzaty Bogajewskiej w Teatrze Powszechnym w Warszawie.

Zagubieni i samotni bohaterowie "Dotyku" podejmują walkę o swojo prawdziwe Ja i nawiązują dialog.

Sztuka jest oparta na dialogu dwóch par: małżeństwa oraz ojca z synem. Te rozmowy są bardzo ważne dla bohaterów.

- Wręcz kluczowe, gdyż stanowią punkt zwrotny w ich życiu. Po raz pierwszy mają możliwość szczerej rozmowy. Motywem obecnym w obydwu rozmowach jest homoseksualizm, a ich istotą jest nasza reakcja na drugiego człowieka. Współczesny świat prowokuje nas do tego, żebyśmy nie byli sobą. A ja myślę, ze trzeba walczyć o siebie, szukać swojego szczęścia, spełniać marzenia. Oczywiście, nie krzywdząc przy tym drugiego człowieka i nie naruszając jego wolności.

Czy bliscy powinni nam pomóc w walce o bycie sobą? Tylko kto jest bliski? Czy jest bliski mąż mojej bohaterki, ojciec ich dziecka, który po ośmiu latach związku odchodzi do innego mężczyzny? To, że mamy rodzinę, nie oznacza, że przestajemy być samotni. W dzisiejszym świecie normą stają się puste związki, w których ludzie chcą kogoś mieć, a nie z kimś być. To nie to samo. "Dotyk" to sztuka o miłości.

Ale również o tolerancji. Czy jesteśmy tolerancyjni?

- Tolerancja to ideał, do którego dążymy. W rzeczywistości nie akceptujemy drugiego człowieka, obojętnie, kim i jaki on jest. A ma prawo być, jaki chce. Jego celem jest być tutaj szczęśliwym.

Sztuka jest wystawiana w Garażu Poffszechnym, to nowa scena...

- Tak, Garaż istnieje już drugi sezon i jest sceną off Teatru Powszechnego. Powstają tam naprawdę ciekawe spektakle, np. "Porozmawiajmy o życiu i śmierci" Krzysztofa Bizio i "Wariacje bernhardowskie". Teatr pomaga nam w poznawaniu naszego wnętrza, a Garaż będzie prowokował do dyskusji o tym, jacy jesteśmy i dokąd idziemy, i ze warto czasem się zatrzymać. Teatr powinien iść z duchem czasu. Należy zrobić wszystko, by być jak najbliżej widza.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji