Artykuły

Warszawa. Kazimierz Orłoś i Maciej Orłoś w Collegium Nobilium

Natalia Adaszyńska, autorka projektu "Evviva l'arte" zaprasza 23 stycznia o godz. 19.00 do Teatru Collegium Nobilium na spotkanie "Kazimierz Orłoś i Maciej Orłoś: Gen pisania?".

Prowadzenie Rafał Sławoń, wstęp wolny.

Kazimierz Orłoś - prozaik, dramaturg, autor słuchowisk radiowych, scenariuszy filmowych i telewizyjnych, publicysta, członek polskiego oddziału PEN Clubu i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Spokrewniony z pisarzami Józefem i Stanisławem "Catem" Mackiewiczami. Jego twórczość nie podobała się władzom PRL-u, czego konsekwencje dokumentuje Historia "Cudownej meliny", książka o losach najbardziej znanej powieści Kazimierza Orłosia. Po 89 roku, już w oficjalnym obiegu, opublikował wiele tytułów, pozostając wiernym swoim tematom (w ostatniej powieści - Domu pod Lutnią - po raz kolejny dotyka kwestii wrażliwości etycznej i związków człowieka z przyrodą). Jego opowiadania zostały przetłumaczone na wiele języków.

Maciej Orłoś, syn Kazimierza - aktor, dziennikarz, prezenter, współtwórca licznych programów telewizyjnych, niezmiennie od lat twarz Teleexpressu i . również literat. Zaczęło się od książkowego wydania rozmów, które Maciej Orłoś przeprowadził w telewizyjnym cyklu Oko w oko. A w ubiegłym roku ukazał się kolejny już tom z serii powieści dla dzieci, którą autor rozpoczął wydaniem "Tajemniczych przygód Kubusia" w 2007 roku. "Książka Kuba i Mela dają radę", jak wszystkie poprzednie, jest dedykowana dzieciom autora.

A w cyklu "Evviva l'arte" gościli dotąd między innymi: Agnieszka Holland i Wojciech Fibak, Filip Bajon i Andrzej Seweryn, Anda Rottenberg i Agata Tuszyńska, Andrzej Grabowski i Mariusz Szczygieł, Paweł Mykietyn i Włodek Pawlik, Grażyna Torbicka i Tomasz Raczek, Dorota Roqueplo i Allan Starski, Mikołaj Łoziński i Rafael Lewandowski, Wojciech Marczewski i Maciej Wojtyszko, Juliusz Machulski i Jan Wróbel, Teresa Budzisz-Krzyżanowska i Krzysztof Czeczot oraz Andrzej Wajda.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji