Artykuły

TVP Kultura. Teatr w lutym

W Teatrze Telewizji w TVP Kultura w lutym sięgamy po spektakle związane ze zjawiskami neofaszyzmu i nacjonalizmu, dialogujące z przeszłością i próbujące zdiagnozować problemy współczesności.

Rozpoczynamy od premiery - telewizyjnej rejestracji przedstawienia "Idąc rakiem" (na zdjęciu) w reżyserii Krzysztofa Babickiego z gdyńskiego Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza - fascynującego dialogu współczesności z przeszłością. Pierwsza domaga się rozliczeń i wyjaśnień. Druga zaś czuwa przyczajona, by ostatecznie ujawnić swe okaleczone i zdeformowane oblicze. Skutki ich spotkania mogą okazać się dramatyczne, bowiem wobec odradzającego się zła, wszyscy jesteśmy tak samo bezradni. Emisja 5 lutego, godz. 20.20

W kolejne wtorki zaprezentujemy przedstawienia: "Człowiek do wszystkiego" Ronalda Harwooda w reż. Krzysztofa Babickiego - 12 lutego, godz. 20.20 oraz "Heldenplatz. Plac bohaterów" Thomasa Bernharda w reż. Piotra Szalszy - 19 lutego, godz. 20.20.

Zapraszamy także w niedzielę 10 lutego na spotkanie z Jerzym Radziwiłowiczem - aktorem Teatru Narodowego w ramach "Niedzieli z...". W ramach pasma wyemitujemy o godz. 17.55 spektakl Teatru Telewizji "Czajka", inscenizację klasycznego dramatu Antoniego Czechowa. Spotkanie zakończymy o godz. 20.20 filmem "Ryś" w reżyserii Stanisława Różewicza, którego scenariusz filmu powstał na podstawie opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza "Kościół w Skaryszewie" z roku 1967. Gośćmi zaproszonymi przez aktora będą: Andrzej Wajda, Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Jerzy Stuhr, Maciej Stuhr, Jacek Borcuch i Stanisław Radwan.

17 lutego bohaterką "Niedzieli z..." będzie natomiast Bożena Dykiel, którą zobaczymy w spektaklu w reżyserii Andrzeja Barańskiego "Uczone białogłowy", a o godz. 20.40 - w komedii "Kawalerskie życie na obczyźnie".

5 lutego

Emisja 20.20

Teatr Telewizji - Idąc rakiem, reż. Krzysztof Babicki premiera

Telewizyjna realizacja przedstawienia z Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni - premierowo w TVP Kultura.

Około 20 mil morskich od Łeby, ponad 40 metrów pod wodą, na dnie Bałtyku spoczywa wrak dawnego niemieckiego statku pasażerskiego "Wilhelm Gustloff". W 1945 roku wypłynął on z portu w Gdyni w rejs ewakuacyjny, z tysiącami ludzi na pokładzie. Został zatopiony przez radzieckie torpedy tuż po wypłynięciu. Uratowało się niewielu. Wśród nich Tulla Pokriefke i jej syn, narodzony tej tragicznej nocy - bohaterowie "Idąc rakiem". Katastrofa na każde z nich wpłynęła inaczej. Tulla wciąż pielęgnuje w sobie pamięć o niej, jej syn - przeciwnie - pragnie o wszystkim zapomnieć. Dopiero Konrad, wnuk Tulii, zainfekowany opowieściami babki, podejmuje - na swój sposób - temat bolesnych, wojennych wspomnień. Za pomocą Internetu próbuje rozwiązać zagadki przeszłości i wymierzyć dziejową sprawiedliwość.

"Idąc rakiem" to fascynujący dialog współczesności z przeszłością. Pierwsza domaga się rozliczeń i wyjaśnień. Druga zaś czuwa przyczajona, by ostatecznie ujawnić swe okaleczone i zdeformowane oblicze. Skutki ich spotkania mogą okazać się dramatyczne, bowiem wobec odradzającego się zła, wszyscy jesteśmy tak samo bezradni. Po spektaklu, o godz. 22.00 zapraszamy na "Idąc rakiem - Postscriptum" - rozmowę z twórcami przedstawienia.

12 lutego

Emisja 20.20

Teatr Telewizji - Człowiek do wszystkiego, reż. Krzysztof Babicki (1998)

Akcja sztuki dzieje się współcześnie w Anglii. Pochodzący z Ukrainy Roman Kozaczenko po wojnie zostaje przygarnięty przez brytyjską rodzinę. Przez następne pięćdziesiąt lat jest służącym, by wreszcie stać się przyjacielem domu. Jest człowiekiem, który nie skrzywdziłby przysłowiowej muchy. Cichy, łagodny, dobry, przez długie lata w cieniu swej świętej pamięci małżonki. Dlatego, gdy pewnego dnia na tego osiemdziesięcioletniego starca pada podejrzenie o wymordowanie w czasie wojny ponad ośmiuset Żydów, państwo Field są nie tylko zaskoczeni. Pałają oburzeniem. Jednak pracownicy Wydziału Zbrodni Wojennych Scotland Yardu uprzejmie zbywają ich gniewne reprymendy i kontynuują śledztwo. Poirytowany pan Field zatrudnia adwokatkę, której mąż jest Żydem. Ma to pomóc w trakcie ewentualnego procesu. Tymczasem dochodzenie coraz bardziej się komplikuje. Kwestia jego winy bądź niewinności staje się coraz bardziej zawiła. Dla Harwooda wątek sędziwego Ukraińca podejrzanego o zbrodnię ludobójstwa stanowi tylko pretekst. Kluczowym problemem sztuki jest, bowiem antysemityzm - zjawisko dla jednych wciąż groźne i żywe, wręcz ponadczasowe, dla innych zaś będące barbarzyńskim reliktem historii. Brytyjski dramaturg, choć sam z pochodzenia Żyd, unika skrajnych ocen. Raczej konfrontuje różne punkty widzenia. Mnoży pytania i wątpliwości. Czy Kozaczenko, któremu bolszewicy wymordowali rodzinę, miał moralne prawo pod wpływem bólu i młodzieńczej nienawiści wstąpić do ukraińskiej formacji SS? Czy nawet, jeśli jest winien śmierci setek Żydów, to chęć ukarania sędziwego człowieka za zbrodnie sprzed pół wieku nie jest wyłącznie aktem zemsty? Czy antysemityzm stał się normą kulturową, przez wszystkich akceptowaną? Czy świadectwem zbiorowej hipokryzji nie są liczne głosy, podważające prawdziwość Holocaustu?

19 lutego

Emisja 20.20

Teatr Telewizji - Heldenplatz. Plac bohaterów, reż. Piotr Szalsza (1997)

Sztuka napisana przez znakomitego współczesnego austriackiego autora w roku 1988 w 50-lecie Anschlussu - jej treść i wymowa nie przestają być aktualne. Na pogrzebie wybitnego uczonego zbiera się jego rodzina, przyjaciele, służba. Profesor Schuster, z pochodzenia Żyd, umarł tuż przed wyjazdem do Oxfordu, dokąd chciał emigrować nie mogąc znieść nasilających się przejawów odradzającego się wokół faszyzmu. Do śmierci mieszkał przy Heldenplatz, na którym w 1938 roku przemawiał do tłumów Hitler po zagarnięciu Austrii przez Niemcy. Wspomnienie tego przez cały czas prześladuje profesorową - zwłaszcza po śmierci męża z taką siłą, że przyczynia się do jej zgonu podczas żałobnej stypy. Przeszłość przenika się z teraźniejszością i rzuca długie cienie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji