Artykuły

Edynburg. Gorące przyjęcie "Fausta"

"Faust" w reż. Janusza Wiśniewskiego z Teatru Nowego przyjmowany jest na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Edynburgu bardzo gorąco.

Z Poznania przez Warszawę do Szkocji 3 sierpnia polecieli aktorzy Teatru Nowego (dyrektor i zespół techniczny - wcześniej). W Edynburgu odbywa się najsławniejszy na świecie festiwal teatralny. Poznaniacy grają tam od 5 sierpnia i występować będą do 30. Pokazują świetne przedstawienie "Fausta" Goethego w reżyserii Janusza Wiśniewskiego. Twórca ten był laureatem, zdobywcą głównych nagród na festiwalu w Edynburgu dwukrotnie, w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Przedstawiał w Szkocji "Koniec Europy" (zrealizowany w poznańskim Teatrze Nowym) i "Olśnienie" (spektakl prowadzonego przez siebie teatru w Warszawie).

Obecnie pokazuje Wiśniewski swojego poznańskiego "Fausta".

Zadzwoniliśmy do Edynburga. W rozmowach przekazywano nam ogromną radość, gdyż "Faust" jest na festiwalu przyjmowany bardzo gorąco. Bartosz Grochal z zespołu organizacyjnego teatru (skądinąd syn znanego aktora Zbigniewa Grochala) poinformował "Głos": - Nazwisko Wiśniewskiego jest tutaj znane. Pośród 1840. przedstawień, które w Edynburgu można obejrzeć, "Faust" plasuje się wśród pięciu najciekawszych spektakli festiwalu (w zależności od tytułu prasowego, jesteśmy wymieniani na trzecim miejscu, albo na drugim).

Rozmawialiśmy także z Antoniną Choroszy, wspaniałą Martą w "Fauście", którą zastaliśmy w garderobie na chwilę przed wyjściem na scenę... Powiedziała nam:

- Publiczność przyjmuje nasze przedstawienia "Fausta" entuzjastycznie. Cieszymy się z tego ogromnie. Krzyczą "Brawo!" a my czujemy się bardzo, bardzo szczęśliwi!

Na zdjęciu: scena z poznańskiego "Fausta" (w reżyserii Janusza Wiśniewskiego).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji