Artykuły

Bydgoszcz. Spotkanie z Ernestem Bryllem "Pod Orłem"

Wojewódzki Ośrodek Kultury i Sztuki w Bydgoszczy zaprasza 13 grudnia o godz. 19 do Sali Malinowej Hotelu "Pod Orłem" na spotkanie z Ernestem Bryllem "Kolęda Nocka - 32 lata później".

w najbliższy czwartek przypada rocznica wydarzenia, które dziś zaliczmy do najtragiczniejszych w naszej historii najnowszej. Moje pokolenie odczuło poranek 13 grudnia 1981 roku w sposób tyleż dramatyczny co groteskowy: Kogucika z czołówki Teleranka zastąpił mroczny Generał co to w herbie ma Ślepowrona. Proroctwo czy przypadek? Oto premier, I sekretarz, szef wojska, słowem zwierzchnik wszystkiego i wszystkich w ludowej ojczyźnie, staje na czele nowego ciała w mundury maści wszelakiej obleczonego - Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON-y). I te przyciemnione okulary zwykle noszone przez ociemniałych ...

13 grudnia zamknął pewną epokę często nazywaną "karnawałem Solidarności". I na nim właśnie, na tym co przyniósł on w sferze kultury, a konkretnie muzyki popularnej głównego nurtu, skupimy się podczas czwartkowego spotkania z Ernestem Bryllem, poetą, autorem tekstów piosenek i wreszcie współtwórcą oratorium "Kolęda Nocka". Jego prawykonanie miało miejsce 20 grudnia 1980 roku w gdyńskim Teatrze Muzycznym i było wielkim wydarzeniem i kulturalnym, i patriotycznym. Treści, które do tej pory można było usłyszeć tylko w przemyconej kabaretowej formie, teraz oto płynęły ze sceny państwowego (bo przecież innych nie było) teatru. Śpiewali zaś nie bardowie rewolucji ze swymi zachrypłymi od protestów głosami, ale najprawdziwsi piosenkarze, ci co to potrafią śpiewać czysto i na żywo! Nie tracąc nic z autentyzmu i atmosfery sierpnia 1980 roku, twórcy oratorium Wojciech Trzciński i Ernest Bryll, jego realizatorzy, zatem zespoły artystyczne Teatru Muzycznego w Gdyni oraz Krystyna Prońko i Teresa Haremza wystawili w pełni profesjonalny, choć mocno zaangażowany spektakl. Wywarzone w nim były niezwykle precyzyjne i bunt, i rozpacz, radość i cierpienie, szara rzeczywistość i nadzieja, prawdziwe emocje i kilometry profesjonalizmu. Bez zbytniego patosu, choć trudno było o jego brak w tych miesiącach, ale z należytą dozą autentyzmu i sztuki przez wielkie "S".

Od chwili premiery "Kolędy Nocki" minęły 32 lata. Dziś już inaczej brzmi "Psalm o Gwieździe" czy "Piosenka matki brzemiennej", bo i okoliczności, Bogu niechaj dzięki będą, mamy zgoła inne. Ale sztuka pozostała i warto do niej wrócić. Zapraszam zatem Państwa na to wyjątkowe spotkanie z Ernestem Bryllem i "Kolędą Nocką" w wykonaniu bardzo młodych artystów, który mają szczęście braku możliwości pamięci mrocznego czasu tej wojny nie-wojny.

Maciej Puto

Dyrektor WOKiS

Uwaga: ilość miejsc ograniczona. Wstęp tylko za zaproszeniami dostępnymi w siedzibie WOKiS w Bydgoszczy, tel: 52 585 15 01

wykonawcy songów:

Efka Choduń, śpiew

Paulina Mączka, śpiew

Michał Maciudziński, śpiew

Adam Lemańczyk, fortepian

Tomasz Znyku Znyk, gitara basowa

Mateusz Grucha Gruszkowski, perkusja

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji