Artykuły

TVP Kultura. Niedziela z... Laco Adamikiem

Gościem najbliższego wydania Niedzieli z... będzie Laco Adamik - reżyser teatralny, filmowy i operowy, a także wybitny twórca widowisk telewizyjnych, przez wiele lat związany z Teatrem Telewizji, gdzie powstawały jego najbardziej znane realizacje.

W pierwszej części spotkania poruszymy temat drogi zawodowej Laco Adamika, jego dojrzewania do zawodu reżysera: od architektury, poprzez praską szkołę filmową, aż po początki filmowe, teatralne i pracę dla Teatru Telewizji. Gośćmi w studiu będą: córka Laco Adamika - Kasia Adamik (oboje na zdjęciu), która również wybrała zawód reżysera oraz znakomity operator filmowy Jacek Petrycki, który opowie o swojej współpracy z reżyserem. Wrócimy także wspomnieniami do rodzinnej Słowacji, gdzie urodził się Laco Adamik

W drugiej rozmowie w studiu skupimy się na pracy artystycznej reżysera, a gośćmi będą aktorka Teresa Budzisz-Krzyżanowska oraz kompozytor Jerzy Satanowski.

W ramach spotkania wyemitujemy "Króla Edypa" (godz. 18.50), jeden z najbardziej istotnych dramatów w dziejach ludzkości, w inscenizacji Laco Adamika, ze znakomitą obsadą wybitnych aktorów krakowskich. Jego inscenizacja, jak podkreślano w recenzjach popremierowych, jest daleka od akademizmu, ma współczesny wymiar i kształt.

O godz. 19.45 zapraszamy na "Piosenki Władysława Szpilmana" Koncert piosenek kompozytora i niedoścignionego wirtuoza fortepianu, autora wielu popularnych i wciąż chętnie słuchanych przebojów, zrealizowany przez Laco Adamika.

Spotkanie zakończymy o godz. 20.50 filmową adaptacją zapomnianej powieści Elizy Orzeszkowej "Cham", w której zobaczymy Piotra Szczepanika oraz debiutującą rolą w tym filmie Monikę Niemczyk.

Emisja 9 grudnia od godz. 17.10, TVP Kultura

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji