Artykuły

Poznań. Modlitwy Janusza Korczaka na Verba Sacra

We wtorek 27 listopada w poczekalni Dworca Letniego PKP w Poznaniu, w ramach Festiwalu Sztuki Słowa Verba Sacra, usłyszymy fragmenty nieznanych tekstów Janusza Korczaka "Sam na sam z Bogiem. Modlitwy ludzi, którzy się nie modlą." Czyta Adam Woronowicz.

Monologi wewnętrzne różnych postaci - chłopca, dziewczynki, człeczyny, artysty, kobiety swawolnej - oddane z niezwykłą wrażliwością i prawdą. Okazją do prezentacji jest Rok Korczaka.

Czyta Adam Woronowicz. Scenariusz i realizacja Przemysław Basiński. Komentator, ks. dr Jan Niewęgłowski SDB, pisze m.in. Korczak dostrzegał potrzebę obecności Boga w praktyce wychowawczej. Z pytaniami dotyczącymi tej problematyki spotykał się ze strony dzieci. Jako baczny obserwator, dostrzegał, że dziecko ma wyobrażenie Boga, jakie mają jego najbliżsi. W przypadku dziecka skrzywdzonego może rodzić się w nim bunt i może uznawać Boga, jako źródło swoich niepowodzeń. Może więc w takiej perspektywie należy rozumieć postawę religijną "Starego Doktora", który za dużo o Bogu nie mówił, ale świadczył o Nim życiem i przykładem. "Bóg dziecięcy to jakby bajka, później Bóg staje się winowajcą, praźródłem wszelkiego nieszczęścia, jako ten, który może, ale nie chce pomóc, a potem powraca Bóg jako potężna tajemnica, Bóg - przebaczenie, Bóg - rozum, którego nie ogarnia słaba myśl ludzka. Wreszcie Bóg jako cicha przystań życiowa".

. Oprawa muzyczna Mateusz Makuch /skrzypce/, uczeń OSM im. Henryka Wieniawskiego w Zespole Szkół Muzycznych w Poznaniu. W programie: fragmenty Sonaty g-moll BWV 1001 Jana Sebastiana Bacha oraz- II Sonaty a-moll "Obsession" Eugne Ysae'a.

Początek godz. 19:30

Bilety - CIM, bilety24pl, na godzinę przed prezentacją.

Rezerwacja - (61) 847 1115.

www.verbasacra.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji