Artykuły

Busko-Zdrój. Klaudia Borkowska laureatką Grand Prix turnieju "Kofta 2012"

Uczennica Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku-Zdroju otrzymała Grand Prix V Ogólnopolskiego Turnieju Piosenki Lirycznej i Satyrycznej pt."Kofta 2012", który odbył się w piątek. Wśród gości gali była Jaga Kofta - żona zmarłego w 1988 r. Jonasza Kofty.

Nagrodę publiczności otrzymała Kinga Bernatek z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku-Zdroju.

Konkurs został zorganizowany wspólnie przez Specjalistyczny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku-Zdroju i Starostwo Powiatowe w Busku-Zdroju.

Koordynatorka projektu Małgorzata Bębenek z Ośrodka powiedziała PAP, że organizowany od pięciu lat turniej jest za każdym razem poświęcony innemu twórcy. "Tym razem jest on dedykowany Jonaszowi Kofcie i jego twórczości. Bohaterami poprzednich edycji byli m.in. Zbigniew Herbert i Marek Grechuta" - dodała.

Dla organizatorów ważne było, że w turnieju wzięły też udział osoby niepełnosprawne.

Jaga Kofta przyznała, że miała oczy pełne łez, gdy słuchała występów młodych wokalistów, którzy interpretowali utwory z repertuaru Jonasza Kofty.

Starosta buski Jerzy Kolarz wyraził nadzieję, że turniej będzie się rozwijał i w jego przyszłych edycjach weźmie udział więcej uczestników.

W trakcie obrad jury zebrani mieli okazję obejrzeć materiał zarejestrowany podczas festiwalu w Opolu z roku 1977 pt. "Nastroje, nas troje". Goście mieli okazję obejrzeć i usłyszeć piosenki Jonasza Kofty, Agnieszki Osieckiej i Wojciecha Młynarskiego.

W zamykającej turniej gali wystąpi w piątkowy wieczór Hanna Banaszak. Artystka zaprezentuje utwory napisane przez Jonasza Koftę, pochodzące z płyty "Banaszak. Kofta". Występ zostanie poprzedzony występami laureatów turnieju.

Turniej Piosenki Lirycznej odbył się na kilka dni przed 70 rocznicą urodzin Jonasza Kofty.

Jonasz Kofta urodził się w 28 listopada 1942 r. w Mizoczu na Wołyniu, zmarł 19 kwietnia 1988 r. w Warszawie. Był poetą, dramaturgiem, satyrykiem, piosenkarzem i malarzem. Współpracował z Teatrem Syrena, był współzałożycielem i wykonawcą w kabarecie Pod Egidą. Współpracował z Programem III Polskiego Radia. Ze Stefanem Friedmannem stworzył cykle Dialogi na cztery nogi i Fachowcy oraz z Janem Pietrzakiem Duety liryczno-prozaiczne. Jest autorem tekstów takich piosenk jak m.in. "Jej portret" (muz. Włodzimierz Nahorny),"Kwiat jednej nocy" (muz. Juliusz Loranc), "Pamiętajcie o ogrodach" (muz. Jan Pietrzak), "Samba przed rozstaniem" (muz. B. Powell), "Song o ciszy" (muz. Andrzej Zarycki), "Tango z różą w zębach" (muz. Włodzimierz Nahorny), "Wołanie Eurydyki" (muz. Jerzy Satanowski).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji