Artykuły

Warszawa. Julia Skrzynecka laureatką nagrody im. Teresy Roszkowskiej

15 listopada jury nagrody im. Teresy Roszkowskiej w składzie: Elżbieta Baniewicz, Agnieszka Koecher-Hensel, Zofia de Ines, Paweł Dobrzycki, Jarosław Kilian, Henryk Izydor Rogacki i Maciej Wojtyszko, przyznało jednomyślnie nagrodę dla młodego scenografa Julii Skrzyneckiej.

Wręczenie nagrody odbędzie się 4 grudnia o g. 17 w Instytucie Teatralnym

Nagroda im. Teresy Roszkowskiej przyznawana jest przez Polski Ośrodek Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI-UNESCO) i Fundację im. Leona Schillera, młodemu, utalentowanemu scenografowi.

Prace Julii Skrzyneckiej wyróżnia skuteczny minimalizm, który zawsze wynika z uważnej lektury i interpretacji sztuk oraz dąży do metaforyzacji ich sensów. Jurorów ujęła w pracach młodej artystki wyobraźnia, poczucie smaku i humoru oraz skłonność do syntetycznego ujęcia obrazu scenicznego.

***

Teresa Roszkowska (ur. 23.11.1904 zm. 5.10.1992) była cenioną malarką, związaną z Bractwem Łukaszowców Tadeusza Pruszkowskiego oraz wybitnym scenografem. Projektowała dekoracje i kostiumy do przedstawień Leona Schillera, Edmunda Wiercińskiego, Aleksandra Bardiniego i Bohdana Korzeniewskiego. Fundatorka nagrody w 1991 roku ofiarowała Polskiemu Ośrodkowi ITI trzy swoje obrazy - "Krowy" z 1934 roku, "Kury" z 1949 roku, "Zielone Podhale" z 1978 roku - aby z pieniędzy uzyskanych z ich sprzedaży utworzyć - w ramach Fundacji im. Schillera - nagrodę jej imienia. Ustanowiła również regulamin, który mówi:

Nagroda przyznawana jest co dwa lata i ogłaszana w dniu urodzin Teresy Roszkowskiej, to jest 23 listopada, autorowi najlepszej scenografii teatralnej. W tym roku obchodzimy 20-lecie Jej śmierci.

W roku 2011 jury nie przyznało w/w nagrody z powodu braku kandydata spełniającego wymogi regulaminu.

Nagrodę otrzymuje scenograf, który jest autorem zarówno dekoracji jak i kostiumów.

Laureat wybierany jest przez Jury powołane prze Zarząd Fundacji im. Leona Schillera w składzie: dwóch reżyserów, dwóch scenografów i dwóch krytyków teatralnych oraz przedstawiciela Muzeum Teatralnego w Warszawie.

***

Julia Skrzynecka, urodzona w Warszawie w 1980 roku, studiowała Architekturę Wnętrz i Scenografię w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Uzyskała dyplom z wyróżnieniem w 2005 roku. Zadebiutowała w 2003 roku przygotowując kostiumy do "Letników" Gorkiego w Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza. Przez pierwsze lata realizowała scenografie i kostiumy wspólnie z Dianą Marszałek (m.in. "Dulscy Z o.o". wg Gabrieli Zapolskiej w Teatrze Polskim w Warszawie -2007, "Siostrunie" Dana Goggina - 2005, "Piękną i Bestię" w Teatrze Muzycznym w Gdyni - 2008 oraz do baletu "Persona" w Teatrze Wielkim w Warszawie - 2011). Samodzielnie przygotowała scenografie i kostiumy do przedstawień: "Dziś wieczorem Lola Blau" Georga Kreislera w Teatrze Muzycznym w Gdyni - 2006, "Komórkowe love "Jakuba Borczyka w Teatrze Powszechnym w Radomiu - 2006, "Szafa" Yukio Mishimy w Teatrze Współczesnym w Warszawie - 2007, "Czarnoksiężnik z krainy Oz" Franka Bauma - 2011 oraz "Pacjent EGBDF Toma Stopparda" - 2012 w reżyserii Jarosława Kiliana w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie.

Nagrody

Nagroda za najlepszą scenografię 2011 roku w plebiscycie publiczności Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie za "Czarnoksiężnika z krainy Oz".

Nagroda "Ziarenko" przyznana podczas XIV Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK 2010 dla Teatru Syrena za spektakl "Momo" w reż. Eweliny Pietrowiak min. "(...) za porządek na scenie, za prostą klockową scenografię."

***

Na zdjęciu: projekt scenografii do "Czarnoksiężnika z krainy Oz", Teatr im. Słowackiego, Kraków 2011.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji