Artykuły

Wrocław. Przeczytają Wenglasza wg Schulza w Polskim

W Teatrze Polskim 26 listopada w ramach "Czynnych poniedziałków" czytanie tekstu Aleksandra Wengalsza "Kiedy huragany nie miały imion", wg "Traktatu o manekinach" Brunona Schulza.

Rok 2012 został ogłoszony Rokiem Schulzowskim, przypadają w nim bowiem 120. rocznica urodzin tego wybitnego prozaika i 70. rocznica jego śmierci. Z tej okazji postanowiliśmy zorganizować czytanie tekstu Schulza, a jego wybór i adaptację sceniczną zaproponowaliśmy młodemu wrocławskiemu prozaikowi Aleksandrowi Wenglaszowi. W ten sposób powstał tekst "Kiedy huragany nie miały imion", który jest autorską adaptacją "Traktatu o manekinach". Opieki reżyserskiej nad czytaniem podjął się Paweł Świątek.

***

Aleksander Wenglasz - absolwent Podyplomowego Studium Wydawniczego na Uniwersytecie Wrocławskim. Zwycięzca w konkursie na opowiadanie w ramach IV Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania w 2008 roku. W roku 2010 nominowany do Nagrody Kulturalnej "Gazety Wyborczej - Wrocław" wARTo w kategorii Literatura. Publikował m.in. w "Odrze", "FA-arcie", "Lampie", "Ricie Baum", Gazecie Nagrody Literackiej Gdynia "LITERA" oraz na stronach opowiadanie.org i fundacja-karpowicz.org. Współautor scenariusza do audiowizualnego opowiadania Brazylia, jak również odtwórca jednej z czytanych ról. Jego opowiadanie Matematycy w basenie znalazło się w antologii Swoją drogą wydanej w 2011 roku. Obecnie pracuje nad debiutancką powieścią.

***

Paweł Świątek - absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Zrealizował już Szczęśliwe dni, Komedię i Ostatnią taśmę Krappa Samuela Becketta w Teatrze im. J. Kochanowskiego w Opolu, Healter Skelter inspirowane 44 listami ze świata płynnej nowoczesności Zygmunta Baumana w krakowskiej PWST (spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Aktorskiego) oraz Pawia królowej według Doroty Masłowskiej w Starym Teatrze w Krakowie. Właśnie rozpoczął pracę w Teatrze Polskim we Wrocławiu nad Mitologiami Rolanda Barthes'a. Prapremiera 2 lutego 2013 na Scenie na Świebodzkim.

***

CZYNNE PONIEDZIAŁKI - CZYTANIE

26.11.2012 / godz. 19:00 / Scena Kameralna

Aleksander Wenglasz - Kiedy huragany nie miały imion

na podstawie Traktatu o manekinach Brunona Schulza

reżyseria - Paweł Świątek

czytają: Sylwia Boroń, Halina Rasiakówna, Andrzej Kłak

Wstęp wolny!

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji