Artykuły

Łódź. Performance na "Weekendzie z Schulzem" u Pinokia

25 listopada o godz. 20.30 dokona się translokacja kostki brukowej z Ulicy Krokodyli w Drohobyczu ma ulicę Kopernika 16 w Łodzi. Kostka ta nosi niewidoczne ślady pamięci czasów Brunona Schulza, symbolizuje zarówno niezwykły urok jego rodzinnego miasta, jak i mroczne czasy wojny, Holokaustu i komunizmu.

W ramach obchodów Miesiąca Brunona Schulza Teatr Pinokio przygotował specjalne wydarzenie teatralno-muzyczne trwające od 23 do 25 listopada. W ramach Weekendu z Schulzem odbędzie się spektakl Teatru Pinokio w Łodzi "Bruno Schulz - Historia występnej wyobraźni" (na zdjęciu)oraz dwa koncerty na Scenie Muzycznej "Drewniane Ucho". Spektakl, wielokrotnie wyróżniany podczas polskich i międzynarodowych festiwali, jest inspirowany zarówno prozą, jak i grafikami Schulza. Aktorzy Teatru PINOKIO animując lalki z niezwykłą precyzją, przenoszą widzów do Drohobycza z przełomu XIX i XX wieku. Muzyczne niespodzianki w ramach Weekendu z Schulzem to grupa Bubliczki, łącząca bałkańską energię, cygańską spontaniczność i żydowską aurę z polską i kaszubską treścią oraz łódzki zespół Bruno Schulz, którego twórczość wpisująca się w nurt rocka alternatywnego, ociera się o niepowtarzalny schulzowski klimat.

Punktem kulminacyjnym obchodów ogólnopolskiego Miesiąca Brunona Schulza w Łodzi będzie performance Teatru Alter z Drohobycza. 25 listopada o godz. 20.30 dokona się translokacja kostki brukowej z Ulicy Krokodyli w Drohobyczu ma ulicę Kopernika 16 w Łodzi. Kosta ta nosi niewidoczne ślady pamięci czasów Brunona Schulza, symbolizuje zarówno niezwykły urok jego rodzinnego miasta, jak i mroczne czasy wojny, Holokaustu i komunizmu. "Paczka od Brunona Schulza" zostanie przywieziona do Łodzi prosto z Drohobycza, a elementem akcji artystycznej będzie "ogranie" jej przez aktorów z "Alteru" wraz z improwizacjami aktorów Teatru PINOKIO - sceny ze spektaklu "Bruno Schulz - historia występnej wyobraźni" w reżyserii Konrada Dworakowskiego. Docelowo kostka zostanie wmurowana na dziedzińcu Teatru PinokioINOKIO w Łodzi, przed wejściem na Małą Scenę. W ten sposób oficjalnie zostanie otwarta Scena Wyobraźni im. Brunona Schulza w Teatrze PINOKIO w Łodzi, na której są prezentowane spektakle dla widzów dorosłych.

O Teatrze Alter z Drohobycza

Studencki Teatr Aalter działa od 2003 roku przy Polonistycznym Centrum Naukowo-Informacyjnym im. Igora Menioka Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Iwana Franki w Drohobyczu. Inicjatorem i organizatorem zespołu był pierwszy kierownik Centrum, Igor Meniok (1973-2005).

Uczestnicy Teatru Alter na co dzień współpracują z zawodowymi reżyserami i aktorami., którzy prowadzą warsztaty z gry i ruchu scenicznego oraz zasad gry w tzw. konwencji realistycznej. Druga forma działalności - bardziej organiczna i właściwa dla "alterowców" - to własne poszukiwania treści, form oraz środków wyrazu w przestrzeni scenicznej. Poprzez działania i realizację swoich pomysłów w zespole teatralnym zmierzają ku poznawaniu i otwieraniu swojej inności oraz inności innych. Dążą też coraz mocniej ku poznawaniu Inności Schulza, ku interpretacji jego postawy jako Innego. Teatr "Alter" jest jedynym teatrem na Ukrainie, który pracuje nad realizacjami scenicznymi prozy Brunona Schulza.

Pierwsza akcję związaną z kostką brukową z Drohobycza "alterowcy" przeprowadzili na Rynku Starówki w Warszawie przed Muzeum Literatury przy okazji otwarciu wystawy drohobyckich fotografii Wojciecha Walkiewicza. Kolejna kostka pojawi się w Lublinie 26 listopada w ramach wydarzenia Bruno4Ever.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji