Artykuły

Łódź. Pinokio w podróży

Teatr Pinokio rozpoczyna oficjalnie obchody ogólnopolskiego Miesiąca Schulza, i m.in. wyrusza w podróż ze spektaklem "Bruno Schulz - historia występnej wyobraźni".

20 listopada pokażemy "Historię występnej wyobraźni" (na zdjęciu) w Rzeszowie na Festiwalu Scenografów i Kostiumografów VizuArt. Spektakl w reżyserii Konrada Dworakowskiego będzie walczył w konkursie festiwalowym obok propozycji m.in. Jana Klaty czy Agaty Dudy-Gracz. Drugi pokaz spektaklu inspirowanego prozą Schulza odbędzie się 21 listopada w Kielcach w ramach imprez towarzyszących na Festiwalu Form Dokumentalnych NURT .

"Bruno Schulz - historia występnej wyobraźni" to powrót do dawnej tradycji Teatru Pinokio, gdzie obok spektakli dla dzieci istniała również scena dla starszej młodzieży i dorosłych. Inspiracją dla reżysera Konrada Dworakowskiego do stworzenia "Historii występnej wyobraźni" są opowiadania pochodzące ze "Sklepów cynamonowych" i "Sanatorium pod klepsydrą". Scenografia autorstwa Andrzeja Dworakowskiego powstała z inspiracji grafikami Bruno Schulza, a całość domyka muzyka Piotra Klimka. Na scenie realizatorzy kreują niesamowity świat wyobraźni, mitologii i dzieciństwa, który odkrył przed nami w prozie Schulz. Spektakl pozornie pozbawiony dialogów, wymaga od widza skupienia się na działaniu aktora i jego pracy nad animacją lalki.

- Obecność Schulza w Teatrze PINOKIO jest dla mnie czymś naturalnym. Jego niezwykle plastyczna i wizyjna proza, a w szczególności "Traktat o manekinach" to filozofia teatru lalek w pigułce. Ponadto Bruno Schulz w swoich utworach stworzył świat, otwierający przestrzenie pozajęzykowe, w którym odbija się nasze dzieciństwo, który każdy z nas podskórnie czuje - mówi Konrad Dworakowski, dyrektor Teatru PINOKIO w Łodzi, reżyser spektaklu "Bruno Schulz - Historia występnej wyobraźni".

***

Nagrody dla spektaklu:

Złota Maska za najlepsze przedstawienie teatru lalek w sezonie 2009/2010 przyznawaną przez łódzkich recenzentów.

Najlepszy spektakl XXV Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu. Jury Festiwalu w składzie: Aneta Głuch, Piotr Cieplak, Łukasz Drewniak, Leszek Mądzik i Andrzej Zarycki doceniło to przedstawienie także za reżyserię Konrada Dworakowskiego, scenografię Andrzeja Dworakowskiego oraz muzykę Piotra Klimka. Indywidualną nagrodę otrzymał również Mariusz Olbiński za rolę Ojca.

I NAGRODA przyznawana przez Jury Młodzieżowe 5. Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Współczesnych dla Dzieci i Młodzieży KON-TEKSTY 2011 za stworzenie sztuki zmuszającej widza do twórczego myślenia, za perfekcjonizm wykonywanych działań, ich synchronizację oraz precyzyjność pracy aktorsko - animatorskiej.

Nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Teatru Animacji w Bukareszcie 2011 - "JOY FOR CHILDREN" w kategorii spektakl lalkowy dla dorosłych - za pomysłowość i perfekcję wykonania.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji