Artykuły

Rzeszów. Aktorskie jubileusze w Masce

Anna Demczuk, 30 lat na scenie, Ryszard Szetela, 55 lat pracy artystycznej, Józef Gmyrek, 45 lat na scenie, Jerzy Lubas, 40 lat pracy scenicznej. Swoje jubileusze świętować będą razem w najbliższy poniedziałek w Teatrze Maska.

Z okazji jubileuszy w Teatrze Maska odbędzie się koncert, który przygotował wieloletni dyrektor Estrady Dariusz Dubiel. - To taki mały dar za ich pracę, za ich pasję - mówi Dubiel.

Zaczynała na Śląsku

Anna Demczuk jest absolwentką Studium Aktorskiego w Będzinie, gdzie debiutowała na deskach Teatru Zagłębia. Przygodę z Teatrem im. Wandy Siemaszkowej rozpoczęła w 1985 rolą w farsie "Paryżanin". Jak mówi sama: "Widzowie przychodzą do teatru i chcą pośmiać się lub sobie popłakać. A ja, żeby tak mogło się stać, mam uruchomić w sobie wszystko, co mam od Boga". Jej najbardziej znane kreacje aktorskie to m.in. Maggie ("Tańce w Ballybeg"), Wdowa ("Balladyna"), Angela ("Mój boski rozwód"), Anna Fierling ("Matka Courage i jej dzieci"), Bela ("Sprzedawcy gumek").

55 lat na scenie

Ryszard Szetela na różnych scenach zagrał 130 ról, w tym 24 główne. Karierę zaczął w Towarzystwie Teatralnym "Rybałci", którego był współzałożycielem. Od 1959 roku aktor w Teatrze Lalki i Aktora "Kacperek", w latach 1981-1984 jako dyrektor. Występował również w Teatrze Polskiego Radia w Rzeszowie, gdzie współpracował m.in. z Jerzym Fąfarą i Henrykiem Rozenem. Ich przedstawienie "Brzytwy kata Sellingera" w roku 2004 zdobyło Grand Prix na IV Festiwalu Teatrów Polskiego Radia i Teatru Telewizji w Sopocie. Od roku 2000 współpracuje ze Sceną Propozycji, gdzie grał m.in. w przedstawieniu "Siedem obrazów Don Kichote". Za swój dorobek artystyczny otrzymał wiele nagród i odznaczeń państwowych, m.in. odznaczenie honorowe ministra kultury i dziedzictwa Narodowego - Zasłużony dla Kultury Polskiej (2009 r.)

Teraz skrzypce robi i gra

Józef Gmyrek po maturze działał w zespole Studio Teatru Propozycji przy rzeszowskim WDK, gdzie wystąpił m.in. w spektaklu "Czarne kwiaty". Później był aktorem wielu polskich teatrów, m.in. w Gorzowie Wielkopolskim, Szczecinie, Warszawie, Lublinie, Białymstoku. W 1986 r. wrócił do Rzeszowa. W Teatrze im. W Siemaszkowej grał m.in. w przedstawieniach: "Jak się kochają w niższych sferach", "Pieszo", "Legenda o życiu i śmierci Leopolda Lisa-Kuli", " A to Polska właśnie". Jego pasją jest też lutnictwo, robi instrumenty i śmieje się, że co zrobi, to gra.

Oj, ten Maksymiuk!

Jerzy Lubas z wykształcenia elektromechanik, z pasji aktor, związany z Teatrem im. W. Siemaszkowej. Wystąpił m.in. w spektaklach "Jan Maciej Karol Wścieklica", "Sługa dwóch panów." Grał również w filmach: "Popielec", "Znaki szczególne", "Alfa i omega". Jest sobowtórem dyrygenta Jerzego Maksymiuka, z którym się przyjaźni. - Maksymiuk dla mojej najmłodszej córki kołysankę skomponował - mówi z dumą, bo córka Karolina jest jego oczkiem w głowie. Trzykrotnie zdobył tytuł Sobowtóra Roku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji