Artykuły

Warszawa. "Noc całego życia" - prapremiera w Żydowskim

Teatr Żydowski zaprasza 9 listopada o g. 19 na prapremierę spektaklu "Noc całego życia". Spektakl w reżyserii Szymona Szurmieja to zapis wspomnień Janusza Korczaka w ostatnią noc przed Zagładą.

Obraz za obrazem, scena po scenie, jak w filmie przed oczami Starego Doktora przesuwa się całe jego życie. Sztuka inspirowana "Pamiętnikami" Korczaka jest jednocześnie retrospektywną opowieścią i rachunkiem sumienia człowieka, znajdującego się obliczu śmierci.

Słowo od reżysera

Kiedy w 1978 roku wcielałem się w postać wybitnego pedagoga Janusza Korczaka w "Planecie Ro", nie wiedziałem, że 25 lat później, sam podejmę próbę przedstawienia sylwetki Starego Doktora.

Jesienią 2009 roku, Ryszard Marek Groński podarował mi tekst sztuki teatralnej "Noc całego życia" powstały na bazie wspomnień i zapisków Korczaka.

Moim zamysłem było pokazanie na scenie rozważań człowieka stojącego u progu życia. Niełatwa to sprawa, na podstawie samych tylko wspomnień stworzyć spektakl, który będzie niósł przesłanie zarówno proedukacyjne, jak też moralne. Historia Janusza Korczaka to historia wielowymiarowa, w której niewielką rolę odgrywają fakty i daty, a ważniejszy jest aspekt duchowy.

"Noc całego życia" to czas rachunku sumienia człowieka, który wraz

z wychowankami warszawskiego Domu Sierot został wywieziony do hitlerowskiego obozu koncentracyjnego w Treblince. Nie skorzystał z propozycji uwolnienia, pozostał ze swoimi podopiecznymi do końca, oddany swoim humanistycznym ideom.

W swojej długiej karierze reżyserskiej, nigdy dotąd nie napotkałem na tak duże trudności. Szukałem odpowiedniej formy, która pozwoliłaby zilustrować wydarzenia z pogranicza jawy i snu. Nie jest to spektakl stricte biograficzny. Wydarzenia nie są przedstawiane w porządku chronologicznym: na scenie pojawiają się równocześnie postaci współczesne Korczakowi i historyczne. Czas i miejsca określane są poprzez wspomnienia głównego bohatera, to on decyduje o kolejności i wyborze zdarzeń.

Podjąłem wraz z zespołem Teatru Żydowskiego trud realizacji tego przedstawienia, nie po to, żeby po raz kolejny przybliżyć sylwetkę wybitnego pedagoga i reformatora systemu wychowawczego, ale przede wszystkim po to, żeby pokazać zmagania człowieka świadomego zbliżającego się kresu.

Terminy spektakli:

10.11 godz. 19.00

30.11 godz. 18.00

01. 12 godz. 19.00

0 2.12 godz.18.00

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji