Artykuły

Piosenki wielu pokoleń wyśpiewają w Sopocie. Premiera recitalu "Stop-klatka"

Stanisława Celińska [na zdjęciu] wystąpi obok innych uznanych artystów w recitalu poświęconym Jonaszowi Kofcie. Pierwsze spektakle już we wtorek [2 sierpnia].

Za dobrym tekstem do piosenki kryje się przeważnie szczęśliwy traf, zbieżność gustów autora i odbiorców, aktualność anegdoty. Czasem jednak wystarczy być po prostu poetą, a był nim bez wątpienia zmarły w 1988 roku Jonasz Kofta. "Jej portret" wykonywany przez Bogusława Meca to chyba najbardziej popularny utwór Kofty, ale nie ma nikogo, kto nie lubiłby od czasu do czasu zanucić sobie "Wakacji z blondynką" czy "Radości o poranku".

We wspomnieniach swoich przyjaciół i ludzi, z którymi pracował, Kofta jawi się jako ktoś, kto potrafił na poczekaniu wymyślić świetną anegdotę, przypomnieć wiersz, stworzyć limeryk. I chyba właśnie dlatego napisał teksty, które bliskie są wielu pokoleniom słuchaczy i zwykle przynoszą ukojenie lub wprowadzają w liryczny nastrój. "Podróżą każda miłość jest", "Rimbaud, Aniele Stróżu mój", "Pamiętajcie o ogrodach", "Każdy śpiewać może" to tytuły niezapomnianych szlagierów Kofty.

Nie wszyscy może jednak wiedzą, że był on także autorem wielu librett do musicali, dramatów i znakomitych tekstów satyrycznych. Był związany z III Programem Polskiego Radia, gdzie między innymi razem ze Stefanem Friedmannem pracował nad tworzeniem "Fachowców" i "Dialogów na cztery nogi".

Jako poeta i tekściarz Kofta będzie bohaterem najnowszego recitalu w Teatrze Atelier im. Agnieszki Osieckiej zatytułowanego "Stop-klatka". Reżyserię nad całością sprawuje Jerzy Satanowski, także pomysłodawca scenariusza. Wśród wykonawców znajdą się prawdziwe znakomitości aktorskiej interpretacji piosenek: Stanisława Celińska i Justyna Szafran. Celińska wielokrotnie miała okazję pracować z Koftą i śpiewać jego teksty, m.in. do programów "Na wszystkich dworcach świata" czy "Domofon, czyli śpiewniczek domowy Stanisławy C.". Ujawniła w nich ducha mocnego uderzenia i wyraźnej satyry. Justyna Szafran jest zdobywczynią pierwszej nagrody oraz nagród publiczności i dziennikarzy na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

W recitalu, który po premierze telewizyjnej w 2004 roku przygotowywany jest w Sopocie, usłyszymy piosenki - m.in. "Song o ciszy", "Romans prowincjonalny", "Stop-klatka", "Song sprzątaczki", "Królowa jednej nocy", "Autobusy zapłakane", "Tam wszędzie, gdzie nas nie ma". Poza Celińską i Szafran zaśpiewają je Iwona Loranc, Joanna Lewandowska, zespół Trzy Dni Później, Jan Janga Tomaszewski i Wojciech Brzeziński. Artystom na scenie akompaniować będzie Kameleon Kwintet pod dyrekcją Hadriana Filipa Tabędzkiego, który jest także współautorem aranżacji muzycznej do spektaklu.

Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej (Sopot, Teatr na plaży, ul. Mamuszki 2). "Stop-klatka" - piosenki Jonasza Kofty. Spektakle przedpremierowe od 2 do 5 sierpnia o godz. 18 i 20.30. Premiera 6 sierpnia o godz. 19.30. Bilety 39 zł

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji