Artykuły

Poznań. Rusza XII Festiwal Sztuki Słowa Verba Sacra

Internetowy konkurs na interpretację artystyczną Biblii i największych dzieł światowej klasyki oraz Gala Dziecięca z Anną Seniuk poświęcona Januszowi Korczakowi to najważniejsze punkty programu XII Festiwalu Sztuki Słowa Verba Sacra. Tegoroczna edycja rusza dziś i potrwa do 2 grudnia

Festiwal Sztuki Słowa jest trzecim samodzielnym cyklem, organizowanym od 2001 roku w ramach projektu Verba Sacra. - Zawsze mamy w programie jakieś nowości, w tym roku jedną z nich będzie wspólne czytanie z dziećmi w ramach Roku Korczakowskiego - zapowiada Przemysław Basiński, pomysłodawca i dyrektor projektu. Fragmenty "Króla Maciusia Pierwszego" przeczytają razem z dziećmi aktorka Anna Seniuk i jej syn - Grzegorz Małecki. Na fortepianie zagra Ewa Rubinowska. Początek - dziś o godz. 18 w auli UAM. Bilet (dla jednej osoby dorosłej i czworga dzieci) kosztuje 25 zł.

Także dziś rusza główne festiwalowe wydarzenie - konkurs dla aktorów na interpretację tekstu klasycznego i biblijnego. - Do tej pory konkurs był raczej elitarny, teraz będzie szeroko dostępny - zaznacza Przemysław Basiński. Zmagania będzie można śledzić i oceniać on line (na Facebooku i stronie www.verbasac-ra.pl). Zwycięzcę poznamy na początku grudnia.

Co do tego czasu dziać się będzie na festiwalu? Twórcy imprezy 11 listopada przygotowali m.in. wyjazdową prezentację "Kazań Sejmowych" ks. Piotra Skargi. Znani aktorzy Henryk Talar i Olgierd Łukaszewicz przeczytają je w ramach poznańskiego festiwalu aż w Białej Podlaskiej.

W samym Poznaniu między 13 a 15 listopada festiwalowa publiczność będzie mogła posłuchać "Starej Baśni" Józefa Kraszewskiego. Powieść zaprezentują lektorzy poznańskich mediów w kilku kawiarniach na terenie Starego Miasta.

Głosy znane z ogólnopolskiej telewizji usłyszymy 25 listopada w auli UAM. W ramach spotkania "Gala Cytatów, Gala Lektorów" wystąpią m.in. Tomasz Knapik, Jacek Brzostyński i Maciej Gudowski. - Polscy lektorzy to fenomen na skalę światową, choć oni sami mówią o sobie czasem ironicznie "czytacze". Tym razem chcemy pokazać polskim widzom także ich twarze - wyjaśnia Przemysław Basiński.

27 listopada usłyszymy mało znane teksty Janusza Korczaka - "Modlitwy ludzi, którzy się nie modlą". Spotkanie odbędzie się w dość niezwykłej scenerii, bo na dworcu letnim PKP. - To miejsce jest symbolem podróży, ciągłego szukania. Dla pamięci o Korczaku - bardzo wymowne - zaznacza dyrektor cyklu Verba Sacra. Opowiada też: - Korczak był podobno bardzo często w depresji. Ale zawsze miał jakiś nieskończony utwór, który kazał mu skupić się na pracy, zamiast na cierpieniu.

Premierowa prezentacja "Modlitw..." odbyła się w Toruniu. W Poznaniu tekst przeczyta Adam Woronowicz, a na skrzypcach zagra Mateusz Makuch.

Festiwal zamknie 2 grudnia Benefis Mistrza Słowa z udziałem Haliny Łabonarskiej w Piwnicy Duchowej klasztoru karmelitów.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji