Artykuły

Poznań. Czytanie "Króla Maciusia" z Anną Seniuk

W poniedziałek, w ramach XII Festiwalu Verba Sacra, w Auli UAM w Poznaniu popularna aktorka Anna Seniuk czytać będzie "Króla Maciusia Pierwszego" Janusza Korczaka razem z dziećmi wyłonionymi podczas castingu.

"Król Maciuś Pierwszy" Janusza Korczaka to jedna z najpopularniejszych polskich książek dla dzieci. Po raz pierwszy ukazała się dokładnie 90 lat temu w 1922 roku.Od tego czasu pojawiło się wiele jej wydań, ale także adaptacje filmowe i teatralne. W poniedziałek w Auli UAM w ramach cyklu "Verba Sacra" razem z Anną Seniuk i jej synem Grzegorzem Małeckim czytać ją będą dzieci wybrane podczas castingu.

- Sięgamy po "Króla Maciusia Pierwszego" ponieważ od 2001 roku proponujemy na "Verba Sacra" cykl "Wielka klasyka", w ramach którego sięgnęliśmy także do kanonu klasyki dziecięcej i młodzieżowej.

Zaprezentowaliśmy już klasykę światową "Małego księcia" i "Dzieci z Bullerbyn" więc tym bardziej musimy sięgnąć też do naszej klasyki, a "Król Maciuś Pierwszy" to wyborna klasyka polska, która moim zdaniem, gdyby miała szansę na lepszą promocję to kto wie czy nie byłaby przed "Harrym Potterem". Myślę, że tę rzecz trzeba przypomnieć, a poza tym to nawiązanie do Roku Korczakowskiego - mówi reżyser Przemysław Basiński.

Król Maciuś pierwszy po raz pierwszy na wielkim ekranie pojawił się w roku 1958. Film z Juliuszem Wyrzykowskim w roli tytułowej reżyserowała Wanda Jakubowska. W 1997 roku spektakl Teatru TV z Aleksandrem Ihnatowiczem jako Królem Maciusiem reżyserował Filip Zylber.

W roku 2002 pojawił się polsko-francusko-niemiecki serial animowany pod tym tytułem, a pięć lat temu animowany film pełnometrażowy.

Do Auli UAM najlepiej wybrać się rodzinnie, a nawet oprócz swoich zabrać także inne dzieci, których rodzice w tym czasie pracują. Jeden rodzic może na swój bilet zabrać czworo dzieci.

"Król Maciuś Pierwszy"

Aula UAM (ul. Wieniawskiego1), poniedziałek 5.11, godzina 18,

bilety: 25 zł (jeden rodzic na jeden bilet może przyprowadzić czworo dzieci).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji