Artykuły

Wrocław. Panel o sytuacji kultury i artystów

Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza ma przyjemność zaprosić na otwarty panel dyskusyjny "Odroczmy ten wyrok, czyli zmierzch kultury w Polsce", współorganizowany przez komisję Inicjatywy Pracowniczej działającą przy Teatrze Polskim.

Panel poświęcony będzie między innymi: sprawom finansowania/niedofinansowania kultury, zarządzania instytucjami kultury, zarobków ludzi pracujących w kulturze i związków zawodowych.

W spotkaniu wezmą udział aktorzy i pracownicy Teatru Polskiego we Wrocławiu oraz Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu, zrzeszeni w OZZ Inicjatywa Pracownicza, dyrektor teatru Krzysztof Mieszkowski, Paweł Jarodzki (kurator BWA we Wrocławiu), Katarzyna Roj (kuratorka galerii Design we Wrocławiu), Mikołaj Iwański (ekonomista, zaprzyjaźniony z poznańskim środowiskiem artystycznym i Inicjatywą Pracowniczą).

Panel odbędzie się 26 października 2012 r. o godzinie 18:00 w Teatrze Polskim we Wrocławiu, którego gmach główny znajduje się przy ulicy Gabrieli Zapolskiej 3 (wejście od ulicy Bogusławskiego), w sali 405.

Będziemy dyskutować również o "Strajku pracowników sztuki" oraz kampanii "Teatr nie jest produktem. Widz nie jest klientem" przeciwko komercjalizacji sztuki i niestabilności zatrudnienia. W maju 2012 r. ponad 100 instytucji polskiej kultury w ramach akcji "Dzień bez sztuki" na jeden dzień ogłosiło strajk w proteście przeciwko niestabilnym warunkom zatrudnienia artystów. Pół roku po ogólnopolskich mobilizacjach chcemy wspólnie zastanowić się:

Dlaczego zorganizowano "Dzień bez sztuki"? Co przyniosła kampania "Teatr nie jest produktem. Widz nie jest klientem"?

Jaka jest obecna sytuacja pracowników sektora sztuki? Czy przestrzegane są prawa pracownicze w sektorze kultury (zarówno osób, które produkują sztukę, jak i tych, które pracują w instytucjach kulturalnych)? Czy możliwe jest organizowanie się pracowników kultury wobec kiepskiej sytuacji finansowej instytucji, niskich płac i niepewności zatrudnienia?

Jaką rolę w protestach pracowników sztuki odgrywały, a jaką powinny odgrywać związki zawodowe? Czy związek zawodowy może służyć jako narzędzie dla działań pracowników kultury na rzecz poprawy ich sytuacji?

W jaki sposób protest artystów może być kontynuowany w przyszłości i jak mogą go wesprzeć pracownicy i pracownice innych sektorów?

Po panelu, o godz. 20:30, będzie mieć miejsce występ Staszka Qrde z Warszawskiej Komisji Środowiskowej w pubie "Skrzypek na dachu", ul. Bogusławskiego 29.

Panel towarzyszy Zjazdowi Roboczemu OZZ Inicjatywa Pracownicza, którego program znajdziecie tutaj.

Na temat "Strajku Artystów" czytaj więcej: "Kaszel artysty. Dlaczego strajkują robotnicy sztuki?" (tekst ukazał się również w najnowszym numerze Biuletynu IP).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji