Artykuły

Sopot. Rusza sezon w Off de Bicz

Sopocka Scena Off de Bicz zaprasza na uroczystość zaślubin nowego sezonu artystycznego, w ramach którego w ostatni weekend września "Wesele Żuławskie z XVII wieku" Trzech Krajobrazów i "Pokój" Teatru Snów zainaugurują sezon Sopockiej Sceny Off de Bicz.

Uroczystość rozpocznie się 28 września o godzinie 19.00 w Sopockiej Scenie Off de BICZ. Lokalna Grupa Działania Trzy Krajobrazy wskrzeszą XVII wieczne Żuławy, aby śpiewogrą ukazać magię ceremonii weselnej. Preludium uroczystości uświetni aperitif skomponowany z korzennego smaku pierników pogłębionego goryczą wódki marki Goldwasser. Tradycji zadość się stanie, solenna koda w kulinarnej formie, pozwoli widzom zachować smak spektaklu nie tylko w głowie, ale i w kubkach smakowych.

Obudźmy to wiejskie dominium Gdańska i wyciągnijmy je z depresji!

28 września 2012 (piątek), godz. 19.00

"WESELE ŻUŁAWSKIE Z XVII w."

Śpiewogra

REALIZATORZY:

Reżyseria: Daniel Saulski / Scenariusz, konsultacja historyczna: prof. Andrzej Januszajtis

Adaptacja literacka scenariusza historycznego: Andrzej Pacuła / Scenografia i kostiumy: Olga Leszko / Muzyka oryginalna i aranżacja utworów z epoki: Piotr Jan Ulatowski, prof. Dr Alina Kowalska - Pińczak / Słowa pieśni oryginalnych: Małgorzata Pospieszna - Zienkiewicz / Choreografia: Sławomir Gidel

OBSADA AKTORSKA:

Ewa Skalska - Anna Paswerk (panna młoda) / Daniel Chodyna - Daniel Klingrod (pan młody)

Daniel Saulski - Jan Paswerk (ojciec panny młodej, sołtys wsi Krzywe Koło) / Anna Kinga Osior - Maria Klingrod (matka pana młodego)/ Dawid Pelowski - Piotr Langmeser (bogaty gdbur, rygorysta w przestrzeganiu prawa) / Michał Grabczuk - Michał Schulz (przysiężny wałowy) / Małgorzata Augustyniak, Jolanta Zaworska - Florentyna Paswerk (matka panny młodej, żona sołtysa) Małgorzata Grażyna Kurmin - Katarzyna Hinz (zapraszaczka) / Paweł Pochyluk - Johan Groga (kawaler średniozamożny, rymopis wiejski)

Gabriela Pliszka - Córka Marii (Jadwiga) / Zofia Nather - Córka Marii (Zofia)

Roman Grzyb - Charles Ogier (narrator)

PRODUCENT SPEKTAKLU: Lokalna Grupa Działania "Trzy Krajobrazy"

PATRONAT HONOROWY: MARSZAŁEK WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO

Jedyny w swoim rodzaju spektakl teatralny będący połączeniem tradycyjnego dramatu scenicznego ze współczesnym musicalem!

Czym jest Wesele Żuławskie?

Wesele Żuławskie z XVII w. to spektakl teatralny po raz pierwszy przedstawiający, jak wyglądało wyprawianie wesela na terenie Żuław Gdańskich w XVII wieku. Spektakl ukazuje pieśni, muzykę, tańce i obrzędy dawnej epoki wraz z życiem codziennym ówczesnych mieszkańców Żuław Gdańskich.

"Wesele"jest śpiewogrą, należy do popularnego w XVII wieku gatunku scenicznego obfitującego w pieśni i muzykę, które przeplatają się ze scenami mówionymi. Dzisiaj śpiewogrę nazwalibyśmy musicalem, jednak termin ten nie oddaje jej charakteru pieśni i tańców.

W widowisku historycznym przedstawiamy portrety kilku Żuławian żyjących w XVII w., ich sprawy codzienne, gospodarcze i społeczne; pokażemy - w jakiejś mierze - jak wspólnota wiejska, w oparciu o ustanowione prawa, rozwiniętą kulturę społeczną i system respektowanych wartości przezwycięża różne problemy i wzbogaca swoje zasoby materialne i duchowe. Chcemy tym samym, przywołać to szczególne dziedzictwo ludzi, którzy przed wiekami tworzyli ten region i wpisać w obieg kultury współczesnych Żuławian.

KRÓTKA NOTKA O ARTYSTACH:

DANIEL SAULSKI - reżyser, aktor, śpiewak, pedagog, absolwent Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Łodzi. Długoletni solista w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Współpracował z Operą Bałtycką, Teatrem "Wybrzeże" oraz Reprezentacyjną Orkiestrą Marynarki Wojennej oraz Państwowym Teatrem Dramatycznym im. J. Osterwy w Lublinie. Solista Teatru Muzycznego w Lublinie i asystent reżysera. Czterokrotny Laureat Nagrody Teatralnej Wojewody Pomorskiego i Lubelskiego za wybitne osiągnięcia Artystyczne. TWÓRCA - Teatru "Otwartego" w Lublinie oraz Grupy Teatralnej "eMKa" w Gdyńskim Centrum Kultury.

OLGA LESZKO - absolwentka Petersburskiego Konserwatorium (wydział scenografii). Jest jednym z najwybitniejszych w Polsce kostiumologów, znawców dziejów ubioru na przestrzeni wieków. Przez wiele lat pracowała w Państwowej Operze Bałtyckiej w Gdańsku, pełniąc funkcję scenografa, kostiumologa oraz kierownika warsztatów scenograficznych.

SŁAWOMIR GIDEL- wychowanek Państwowej Szkoły Baletowej w Bytomiu. Od roku 1991 doskonalił swe umiejętności w Konserwatorium Petersburskim na wydziale choreografii. W swojej karierze zawodowej był wieloletnim kierownikiem baletu Państwowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Pedagog Państwowej Szkoły Baletowej i Akademii Muzycznej w Gdańsku.

WSTĘP WOLNY!!!

***

29 września 2012 (sobota), godz. 17.00

29 września, o godz. 17.00, ze ślubnego kobierca podążymy za weselnym orszakiem Teatru Snów do "Pokoju", w którym sen i rzeczywistość tańczą na linii subtelnych gestów między tym co prawdziwe a tym, co tylko się takie wydaje. Podróż w nieznane zaczynamy na Placu Przyjaciół Sopotu.

P O K Ó J

Scenariusz, reżyseria i oprawa plastyczna: Zdzisław Górski

obsada: Małgorzata Czarnecka, Zdzisław Górski, Agata Kozakowska, Katarzyna Lepianka, Monika Roguszczak, Marcelina Szczuraszek, Roksana Wiczk

muzyka: collage

Premiera: lipiec 2005

TEATR SNÓW

Samotny mieszkaniec niezwykłego pokoju usytuowanego na pograniczu marzenia i rzeczywistości czeka, śni, wspomina. Jego przestrzeń przyciąga uwagę. Dla nas jest miejscem gry, zabawy . Świat, który otacza bohatera jest karłowaty, chociaż licznie zaludniony. Nawet zazdrości czasem żyjącym tam postaciom. W normalnym pokoju nie potrafiłby jednak zamieszkać i żyć szczęśliwie.

Marząc o miłości nie dostrzega tej, która troszczy się o niego organizując jego życie. A czasem, chyba nie tylko we śnie, staje się jego partnerką. Mogłaby nią być. Gdyby ją dostrzegł.

Czy bohater ucieka od rzeczywistości, czy też na nią wpływa ?

Gdy śpi to czy śni sen we śnie?

Czy my widzowie jesteśmy z jego snu ?

Czy będziemy gdy śnić przestanie ?

Może to on utrzymuje nas przy życiu?

Może istniejemy dzięki niemu, dzięki jego kreacji?

Dzięki jego samotnemu wysiłkowi by ciekawie śnić, by trwał teatr ?

Co będzie gdy ostatecznie opuści swój pokój?

Spektakl odbędzie się w plenerze na ul. Bohaterów Monte Cassino,

Plac Przyjaciół Sopotu

Wstęp wolny!

Sopocka Scena Off de BICZ

al. Mamuszki 2,

Teatr Na Plaży

Sopot

www.offdebicz.sopot.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji