Artykuły

Premiery w Ateneum i Dramatycznym

Premiera "Iwony, księżniczki Burgunda" Witolda Gombrowicza odbędzie się dziś o godz. 19 na Scenie 61 Teatru Ateneum.

Sztuka rozpoczyna się jak farsa i stopniowo przekształca w dramat zbiorowego zabójstwa. Iwona, apatyczna i prosta dziewczyna, zostaje prowokacyjnie wybrana przez księcia Filipa na małżonkę. Dwór nie może ścierpieć głupiutkiej księżniczki w tej roli. Zapada decyzja, by ją zabić.

Ten "ekscentryczny i fascynujący dramat o zabijaniu wyrzutów sumienia" wyreżyserowali: Waldemar Śmigasiewicz i Maciej Wojtyszko. Autorem scenografii jest Maciej Preyer, opracowania muzycznego - Wojciech Borkowski. Występują: Maria Ciunelis, Teresa Gniewkowska, Elżbieta Kamińska (gościnnie), Anna Seniuk, Jacek Borkowski, Bohdan Ejmont, Tomasz Kozłowicz, Marian Opania i Krzysztof Tyniec, i inni.

Teatr Dramatyczny proponuje na sobotni wieczór premierę "Przemiany" według Franza Kafki. Bohater Kafki, komiwojażer Gregor Samsa, przemienia się w owada. Zachowuje jednak ludzkie uczucia. Zmianie ulega jego kształt i stosunki w rodzinie. Sztukę w przekładzie Juliusza Kydryńskiego wyreżyserował Zbigniew Brzoza.

Adaptacji jednego z najbardziej przejmujących opowiadań Franza Kafki dokonali: Zbigniew Brzoza, Zdzisław Jaskuła i Jacek Lusiński. Scenografię przygotowała Dorota Kołodyńska, zaś muzykę skomponował Henryk Gembski. Występują: Jarosław Gajewski, Ewa Żukowska, Michał Pawlicki, Agnieszka Kotlarska (PWST) i in.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji