Artykuły

Łódź. "Jajo węża" u Jaracza

Pierwszą premierą sezonu 2012/2013 będzie to "Jajo węża" wg Ingmara Bergmana w reż. Małgorzaty Bogajewskiej.

Berlin, lata dwudzieste XX wieku - idealna sceneria dla opowieści o lęku, który właśnie tutaj odsłania swoje najbardziej przerażające oblicze. Miasto, nad którym unosi się widmo nadciągającej katastrofy - miejsce rozkładu i szalejącej inflacji, gdzie poczucie jakiejkolwiek trwałości legło w gruzach. Mieszkańcy ratują się ucieczką w szaloną zabawę. Kabaretowe występy, wizyty w burdelach i kolejne butelki podłego ginu pozwalają przezwyciężyć strach, który wkrótce przerodzi się we wściekłość.

W ślad za wszechobecnym chaosem podąża lęk - przed śmiercią, Bogiem i samym sobą. Miesza w głowach, zaciera granice miedzy jawą a snem. Duszną atmosferę pogłębia seria tajemniczych morderstw, o które podejrzewany jest główny bohater - Abel Rosenberg. Gdy brakuje pieniędzy i dachu nad głową, z dziwną propozycja pojawia się znajomy sprzed lat - tajemniczy Hans Vergerus

Wątki kryminalne przeplatają trudne relacje damsko-męskie, fantazja miesza się z rzeczywistością, a bergmanowskie lęki z upiornym humorem. Jesteśmy w Berlinie, lecz strach, jak choroba zakaźna, nie zna granic czy narodowości. Wszystko co trwałe i pewne obraca się w pył, a "jutro" to wielki znak zapytania.

Znakomity scenariusz, doborowa obsada, śpiew, taniec i interesująca scenografia. Bogajewska interpretuje Bergmana. Zapraszamy do świata intensywnych, skrajnych emocji, gdzie przekonasz się, do czego może doprowadzić ludzki strach.

Na pokazy przedpremierowe zapraszamy 26, 27 i 28 września o godz. 19.00. Spektakle odbędą się także 2 i 3 października.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji