Artykuły

Schulz, Kantor, Peszek

W Teatrze X odbyła się. tokijska premiera przedstawienia "Sanatorium pod klepsydrą", według Brunona Schulza w reżyserii Jana Peszka, odtwarzającego też rolą ojca. Oprócz aktorskiej rodziny Peszków przyjechał z Polski kompozytor muzyki do spektaklu, Janusz Stokłosa.

Sztuka Schulza była trzecią z kolei imprezą trwającego jeszcze do końca grudnia Festiwalu Polskiego '94 zwanego w skrócie PolFes'94. Organizowany po raz 1. festiwal rozpoczął się 9 września, tj. w dniu otwarcia wystawy rysunków zamieszkałego w USA Jana Sawki.

Drugim wydarzeniem była seria koncertów, głównie muzyki Chopina, w wykonaniu znanej polskiej pianistki Ewy Pobłockiej.

Prawie równocześnie z premierą Schulza rozpoczęła się w jednym z tokijskich domów kultury, Community College w Ikebukuro, seria wykładów prezentujących kulturę polską. Pierwszy w serii jest czterokrotny wykład o elementach polskiej muzyki ludowej w fortepianowych utworach Chopina. Wykładowcą jest docent Uniwersytetu Muzycznego, Musashino, pianista znany z koncertów również w Polsce, Tetsuro Ishikawa. Rozpoczęły się też kursy nauki pięciu polskich tańców narodowych oraz współczesnego filmu polskiego. Nauka tańców prowadzona jest przez zamieszkałą w Tokio Amerykankę polskiego pochodzenia, byłą balerinę New York City Ballet, specjalizującą się w polskich tańcach narodowych, Urszulę Bestecką Gzaki. Wykładowcą filmu jest Masaaki Yamada, przewodniczący Komisji Wykonawczej Festiwalu Polskiego.

Kolejnym ważnym wydarzeniem będzie rozpoczynająca się 27 października wystawa prac Tadeusza Kantora. Wystawa zaprezentowana zostanie w jednym z najbardziej prestiżowych muzeów sztuki współczesnej Sezon Museum w Tokio i potrwa do 24 grudnia. Zapowiedzią wystawy był wykład Jana Peszka, zatytułowany "Świat Kantora".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji