Artykuły

Sanatorium pod Peszkami

Jan Peszek wraz z dziećmi Marysią i Błażejem wystąpią, jako jedyni aktorzy, w najnowszej premierze Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie. Premiera sztuki "Sanatorium pod Klepsydrą", przygotowanej na podstawie prozy Brunona Schulza, odbędzie się w piątek na scenie Miniatura.

- Czuję się wyniszczony przez ojca, poprzez konkurencję z nim na scenie - powiedział na wczorajszej konferencji prasowej, zorganizowanej w kawiarni teatru, Błażej Peszek. - Z drugiej strony muszę przyznać, że moje aktorstwo funkcjonuje głównie dzięki wysiłkom ojca - dodał aktor. Jego siostra Marysia stwierdziła, że praca nad "Sanatorium..." jeszcze w Japonii, była dla niej fascynującym przeżyciem.

Spektakl rodzinnego klanu Peszków został pierwotnie przygotowany dla tokijskiego Teatru CAI. Jego premiera odbyła się na scenie "The Alter X" w lipcu 1994 r. Wcześniej Jan Peszek pokazywał w Japonii "Scenariusz dla jednego, nie istniejącego aktora instrumentalnego" Schaeffera oraz "Wariata i zakonnicę" Stanisława Ignacego Witkiewicza. Bruno Schulz znany jest w Japonii dzięki tłumaczeniom jego opowiadań profesora Yukio Kudy. Jesienią 1994 r. ukazała się edycja wszystkich dzieł pisarza z Drohobycza. Zainteresowanie kulturą polską w Japonii jest, jak twierdzi Jan Peszek, ogromne, głównie dzięki filmom Andrzeja Wajdy oraz trwającej do dzisiaj ekspozycji prac Tadeusza Kantora.

Peszkowie grali "Sanatorium pod Klepsydrę" wyłącznie po polsku. Podobno prozy tego wybitnego artysty nie da się deklamować ze sceny w innym niż rodzimy język, który dla aktora stanowi wręcz organiczne narzędzie. Przedstawienie krakowskie jest dokładnym przeniesieniem sztuki granej w tokijskim CAI.

Jan Peszek zapytany, czy wobec przesytu tematami schulzowskimi w polskim teatrze i kinie, spektakl wzbudzi zainteresowanie publiczności, odpowiedział: - Wierzę, że Schulz jest wieczny, gdyż odwołuje się do fundamentów kultury. Zgadzam się z Tadeuszem Nyczkiem, że poetycko-marzycielski typ kreacji, proponowany przez artystę, wygra zawsze z prostymi narracjami harlequinowych powieści.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji