Artykuły

Ukraina. Zagrają polskie teatry alternatywne

"Konfrontacje z Ukrainą" pod takim hasłem odbywać się będą w teatrach na Ukrainie pokazy lubelskich grup teatralnych połączone z warsztatami artystów obu krajów. Projekt ma służyć rozwijaniu współpracy i zacieśnianiu wzajemnych kontaktów.

Lubelskie teatry będą przebywać na Ukrainie od 12 do 18 września. Będą gośćmi ukraińskich ośrodków teatralnych: Centrum im. Łesia Kurbasa w Kijowie, Teatru Arabesky w Charkowie oraz Teatru Laboratorium "Vie" w Zaporożu.

Lubelski Tatr Tańca zaprezentuje na Ukrainie trzy spektakle: "NN. Wacławowi Niżyńskiemu", "48/4" i "Fatal Error" w choreografii Ryszarda Kalinowskiego. Teatr Provisorium i Kompania Teatr pokażą "Ferdydurke" (na zdjęciu) według powieści Witolda Gombrowicza w reżyserii Janusza Opryńskiego i Witolda Mazurkiewicza. Studio Teatralne Koło wystawi spektakl "Taksówka" według scenariusza i w reżyserii Igora Gorzkowskiego zaś Karolina Porcari przedstawi monodram "Luna" napisany i wyreżyserowany przez Artura Urbańskiego.

Pokazom spektakli będą towarzyszyć warsztaty i prezentacje technik pracy artystycznej. Lubelscy artyści zamierzają też rozmawiać z ukraińskimi kolegami o ewentualnych wspólnych przedsięwzięciach w przyszłości.

Projekt "Konfrontacje z Ukrainą" to pomysł lubelskiego środowiska związanego z organizowanym od 16 lat w Lublinie festiwalem "Konfrontacje Teatralne", na którym często goszczą artyści zza wschodniej granicy Polski. Projekt - jak podkreślają organizatorzy - ma tworzyć most łączący środowiska teatralne wschodu i zachodu.

- To szansa na spotkania ze środowiskami artystycznymi w odwiedzanych miastach, wymianę doświadczeń, dyskusję estetyk, nowe wspólne projekty - powiedział organizator wyjazdu Grzegorz Reske.

Reske przypomniał, że to zachodnie festiwale, wypromowały polskich twórców, takich jak Krzysztof Warlikowski czy Grzegorz Jarzyna, w czasie swoistej "mody na Wschód" w Europie.

- Dziś ta ciekawość Zachodu się odwróciła i środowiska Ukrainy czy Białorusi trudniej przebijają się ze swoimi tematami czy estetyką. Chcielibyśmy by Konfrontacje i Lublin stały się platformą wspierającą takich ciekawych twórców również poprzez współpracę lokalnego środowiska artystycznego - powiedział.

Artyści z lubelskiego teatru Scena Prapremier InVitro i ukraińskiego Teatru Arabeska w Charkowie przygotowują już wspólnie spektakl odnoszący się do polsko-ukraińskiego konfliktu z lat 1943-47 na Wołyniu. Jego premiera odbędzie się w październiku podczas festiwalu Konfrontacje Teatralne.

Przedstawienie składa się z dwóch części: polskiej, zatytułowanej "Aporia 43", której reżyserem jest Łukasz Witt-Michałowski oraz ukraińskiej pt. "Dekalog: lokalna wojna światowa" w reżyserii Svitlany Oleshko. W obu częściach grają ci sami aktorzy polscy i ukraińscy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji