Artykuły

Łódź. Performance "Ofelie. Ikonografia szaleństwa" w ms2

W niedzielę (9 września) w ms2 11 aktorek na 11 sposobów zinterpretuje słynną scenę z "Hamleta" Williama Szekspira. O godz. 18 w muzealnej przestrzeni rozpocznie się performance Zorki Wollny "Ofelie. Ikonografia szaleństwa".

Intrygująco zapowiada się pierwsza powakacyjna propozycja ms2. 11 aktorek, które wcielały się w rolę Ofelii w różnych teatrach, wystąpi na jednej scenie. Każda z nich pokaże swoją interpretację sceny szaleństwa, które dotknęło Ofelię po odtrąceniu przez Hamleta. Zaprezentowane odsłony złożą się na jeden wspólny obraz kobiecego obłędu.

Wśród zaproszonych aktorek znalazła się Krystyna Łubieńska, która wcieliła się w rolę Ofelii w przedstawieniu Andrzeja Wajdy w gdańskim teatrze Wybrzeże. Kreację Ewy Domańskiej z pewnością rozpoznają miłośnicy Teatru Telewizji (spektakl w reżyserii Jana Englerta). Nowe pokolenie aktorek będzie reprezentować m.in. Karolina Porcari [na zdjęciu], która zagrała w "Hamlecie" wyreżyserowanym przez Radosława Rychcika w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Katowicach.

Autorką performance'u jest Zorka Wollny, absolwentka krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wollny słynie z performance'ów, ale zajmuje się także sztuką wideo i muzyką. Podczas pracy nad performance'ami artystka kładzie duży nacisk na ich oprawę choreograficzną. Wollny współpracuje z najważniejszymi polskimi instytucjami zajmującymi się sztuką nowoczesną, m.in. CSW Zamkiem Ujazdowskim i Zachętą.

W 2006 roku w łódzkim Muzeum Sztuki przeprowadziła akcję "Chodzony na kolekcję sztuki XX i XXI wieku", w ramach której tancerze poruszali się po muzeum w rytmie wyznaczonym przez metronom.

Zorka Wollny "Ofelie. Ikonografia szaleństwa". Niedziela (9 września) ms2, ul. Ogrodowa 19, godz. 18.30, 19. Wstęp wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji