Artykuły

Toruń. Szapołowska w rodzinnym mieście

Aktorka Grażyna Szapołowska [na zdjęciu] spotkała się w czwartek ze swoimi toruńskimi fanami. Pochodząca z naszego miasta gwiazda zasiada w jury konkursu scenariuszowego na festiwalu Lato Filmów.

Szapołowska urodziła się w Bydgoszczy, gdzie do siódmego roku życia mieszkała z rodzicami w ekskluzywnej willi na Sielance. Później przeprowadziła się do Torunia, w którym przebywała do rozpoczęcia studiów aktorskich. Do dziś często przyjeżdża do naszego miasta na występy i prywatnie: tu mieszka jej mama, a pod Toruniem - siostra. Powtarza, że myśląc o Polsce podczas zagranicznych wyjazdów, widzi przytulny Toruń oraz Warszawę i Juratę.

Aktorstwa uczyła się w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Ukończyła ją w 1977 roku i zaczęła występować na deskach warszawskiego Teatru Narodowego. Na tej scenie grała do 1984 roku. Jeszcze podczas studiów grywała epizodyczne role w telewizji. Po raz pierwszy przed kamerą wystąpiła w serialu "Najważniejszy dzień życia". Potem pojawiła się w "Czterdziestolatku" i zagrała epizod w "Lalce". Rolą Jagody w "Zapachu ziemi" zadebiutowała na ekranach kin. Potem przyszły role w "Najdłuższej wojnie nowoczesnej Europy", "Przed odlotem czy epizody w "07 - Zgłoś się". W 1982 roku zagrała z Janem Nowickim w słynnym "Wielkim Szu", ale widownia zwróciła na nią uwagę dopiero po nieoczekiwanym sukcesie nostalgicznej komedii muzycznej "Lata dwudzieste... lata trzydzieste..."

Najciekawiej w jej karierze wypadła jednak współpraca z reżyserem Krzysztofem Kieślowskim. Za rolę podglądanej kobiety w "Krótkim filmie o miłości" została uhonorowana nagrodą srebrnego Hugo na festiwalu filmowym w Chicago, nagrodą za najlepszą rolą kobiecą w Pradze oraz została laureatką Brązowych Lwów Gdańskich. W latach 90. jej najgłośniejszą rolą była Telimena w "Panu Tadeuszu" w reż. Andrzeja Wajdy. W 2004 roku minister kultury udekorował ją Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W tym samym roku nazwisko Szapołowskiej zostało uwiecznione w Piernikowej Alei Gwiazd w Toruniu.

Szapołowska od wielu lat plasuje się na czołowych miejscach w rankingach na najseksowniejszą polską aktorkę.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji