Artykuły

Odys XXI wieku

Jerzy Grzegorzewski po raz kolejny zaczerpnął z twórczości Stanisława Wyspiańskiego. 29 stycznia w Sali Bogusławskiego prapremiera autorskiego spektaklu "On. Drugi Powrót Odysa".

Przedstawienie skonstruowane zostało na podstawie dwóch tekstów: "Powrotu Odysa" Wyspiańskiego oraz monologu zatytułowanego "On" napisanego przez córkę reżysera, Antoninę Grzegorzewską.

Udana kompilacja.

Spektakl jest twórczą mieszanką interpretacyjną III aktu "Powrotu Odysa" i tekstu zawierającego wiele wątków autobiograficznych. Bohaterami tego ostatniego są tytułowy On, jego córka i alkohol. Twórcza kompilacja dwóch wymiarów, w tym wypadku XIX-wiecznego dramatu powstałego na wzór antycznych tragedii oraz współczesnego tekstu, to typowy dla Grzegorzewskiego zabieg rodem z jego teatru dekonstrukcji wielkich mitów kultury i konfrontacji z tradycją teatralną.

Obecny klasyk.

Twórczość Wyspiańskiego towarzyszy pracy reżyserskiej Jerzego Grzegorzewskiego od 1969 roku - jego pierwszej realizacji "Wesela". Szczególnie lata 90. obfitowały w przedstawienia oparte o dzieła reformatora teatru. Były to przedstawienia, które powstały na deskach sceny Teatru Narodowego: dwie wersje "Nocy listopadowej", "Sędziów", następnie kolejna próba zmierzenia się z "Weselem" oraz spektakl na podstawie "Studium o Hamlecie" Wyspiańskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji