Artykuły

Sylwetki: Tadeusz MALAK

Data i miejsce urodzenia:

9.02.1933 r" Żnin

Stan cywilny/dzieci: żonaty; syn

Wykształcenie: wyższe; Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Poznaniu (dyplom 1956), aktorski egzamin eksternistyczny. (1958), reżyserski egzamin eksternistyczny (1973)

Zawód wyuczony: aktor, reżyser, ekonomista

Zawód wykonywany: aktor, reżyser, scenarzysta, pedagog

Przebieg kariery zawodowej: Teatr Rapsodyczny (1957-63); Teatr im. J. Słowackiego (1963-64); Stary Teatr (1964-78, 1981-2001); Teatr STU (1978-81); PWST w Krakowie (od 1991): prorektor (1996-99), tytuł prof. sztuki teatralnej (2001)

Sukcesy zawodowe: ważniejsze role: w Teatrze Rapsodycznym m.in.: Gustaw - Konrad w Dziadach A. Mickiewicza, Pan Tadeusz, Tristan w Tristanie i Izoldzie Bediera; w Starym Teatrze m.in.: Anioł i Adolf w Dziadach oraz Geniusz w Wyzwoleniu St. Wyspiańskiego w reż. K. Swinarskiego, Narrator w Biesach F. Dostojewskiego w reż. A. Wajdy; reżyseria w teatrach Krakowa: Starym (ostatnio: Ja jestem Żyd z "Wesela" R. Brandstaettera, Przyjaciele odchodzą Z. Herberta), STU, Bagateli, Ludowym oraz w teatrach m.in. w Szczecinie, Katowicach, Kielcach, Tarnowie, Londynie; reżyseria: Beniowskiego na 50-lecie PWST w Teatrze im. J. Słowackiego, Odprawy posłów greckich z okazji 600-lecia UJ w Collegium Maius, form kameralnych oraz inscenizacji T.S. Eliota w namiocie cyrkowym; wielkie spektakle z literatury staropolskiej; teatr na wozie, w Barbakanie, w Sukiennicach, Teatr Zaczarowanej Dorożki; nagrody za reżyserię, aktorskie i recytatorskie na festiwalach teatralnych; książka Teatr jednego aktora. Refleksje krytyczne (1985); red. (z J. Popielem) książki M. Kotlarczyka i K. Wojtyły O Teatrze Rapsodycznym

Wyróżnienia/odznaczenia: Złoty Krzyż Zasługi (1988); Złoty Laur za Mistrzostwo w Sztuce (2000)

Ulubiona książka/film: Mały książę A. Saint-Exupery'ego; westerny

Zainteresowania pozazawodowe: tenis, pływanie, podróże

Maksyma życiowa: mimo wszystko

Adres do korespondencji: Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna, ul. Straszewskiego 21-22, 31-109 Kraków

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji