Artykuły

Tylko dla dorosłych

Dodawanie przy spektaklu trzech stwarzających barierę słów "tylko dla dorosłych", jest świetnym chwytem mar­ketingowym. Przecież zakaza­ne owoce najlepiej smakują, a jak podniecają ciekawość...

Teatr k2, który przygotował premierę "Ballady morderców", nie zrobił tego dla reklamy. Ten spektakl jest naprawdę tylko dla ludzi dojrzałych. Ukazuje świat ponury, okrutny, chory, mroczny, bezwzględny. Świat, w którym nie ma żadnych barier. Rockman, poeta, aktor, narko­man Nick Cave przedstawia najokrutniejsze zbrodnie, jako coś najnormalniejszego, mani­festację wolności, dla bohate­rów jego ballad śmierć jest jak miłość, droga do szczęścia. W tej apoteozie zbrodni nie ma dy­stansu, nie potępia zbrodni, ona ma wymiar metafizyczny. Te niesamowicie wyśpiewywane opowieści o zabijaniu poruszają. Poruszają dzięki wspaniałej interpretacji Kingi Preis i Ma­riusza Drężka. Parze aktorów towarzyszą nieme postaci two­rzące klimat poszczególnych piosenek, podbudowujące ich dramaturgię. Sporo w nich na­rkotycznych wizji, halucynacji, świat realny miesza się z oma­mami bohaterów. Gęste to wszystko, ciemne jak druga strona księżyca, ale ma niezwy­kłą teatralną urodę, choć pomy­sły inscenizacyjne reżysera (Je­rzy Bielunas) są szalenie proste, wyraziste, czyste. Przez to mocno działają na naszą wyo­braźnię.

Pomyślałem sobie przez chwilę, że gdyby Kinga Preis zaśpiewała balladę o Blue Jane w konkursie, pewnie bez dysku­sji wygrałaby tegoroczny kon­kurs i odjechała dziś czerwo­nym punto spod Ratusza.

Mariusz Drężek wygląda na scenie, jakby był na dużym "haju". Niezwykle sugestywnymi środkami zbudował swój sce­niczny wizerunek.

W piosence o dzikiej róży ("Where The Wild Roses Grow") wcale nie zaśpiewanej gorzej od duetu Nick Cave i Kylie Minoque wrocławski duet śpiewa o miłości, która spełnia się w śmierci. Taki jest ten cały spektakl. Tylko dla dorosłych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji