Artykuły

Cave jak Szekspir

"Śpiewając Cave'a czuję się tak, jakbym grała w największych dramatach szekspirowskich", opowiada Kinga Preis.

Od 7 marca kultowy spektakl wrocławskiego teatru K2 oparty na piosenkach Nicka Cave'a można będzie oglądać także w Warszawie

Piosenki Cave'a to jest skowyt. Wyraz bólu i niezgody na rzeczy­wistość. To jest dla mnie prawdziwa pio­senka aktorska, coś, co można zagrać, a nie tylko od­śpiewać - mówi aktorka, która podczas spektaklu śpiewa mię­dzy innymi "Szaleństwo Millhaven" i "Tam, gdzie rosną dzi­kie róże".

Wystawione po raz pierwszy w 1998 roku we Wrocławiu "Balla­dy morderców" okazały się tam wielkim sukcesem. "Mimo że to bardzo undergroundowe przedsięwzięcie, przez siedem lat nie­mal zawsze mieliśmy komplet publiczności. A największą dla nas nagrodą było to, że przycią­gnęliśmy sporo młodej publicz­ności. Przyszła do mnie kiedyś dziewczyna, dla której teatr był najnudniejszą rzeczą pod słoń­cem. Po Balladach teatr poko­chała, przekonała się do niego", mówi Robert Moskwa, założyciel i szef teatru K2. W dużej mierze

dzięki idei tego przedstawienia rok później, podczas Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocła­wiu, doszło do głośnego koncer­tu i nagrania płyty "Nick Cave i przyjaciele", podczas którego australijskiemu artyście towarzy­szyli między innymi: Anna Ma­ria Jopek, Maciej Maleńczuk, Kazik Staszewski, Staszek Sojka, Wojciech Waglewski, a także Kinga Preis.

"Cave zrobił na mnie ogrom­ne wrażenie. Z jednej strony to człowiek niezwykle zamknię­ty w sobie, z wielką potrzebą niezależności. A z drugiej bar­dzo zwyczajny, ciepły, miły. Zaraz po przyjeździe do Wro­cławia zamiast celebrować swój gwiazdorski status, za­szył się gdzieś w mieście. Znaleziono go po kilku go­dzinach pod fontanną, z kiełbasą i bułką w dłoni", opowiada Kinga Preis. "Było mi bardzo miło, kiedy wysłał do mnie menedżera z informacją, że nie wyobrażał sobie, że może to zaśpiewać kobieta".

O tym, jak o śmiertelnie nie­bezpiecznej namiętności śpiewa kobieta, można będzie przekonać się już nie tylko we Wrocławiu. Od 7 marca "Ballady morder­ców" wystawiane są w warszaw­skim kinoteatrze Bajka.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji