Artykuły

Pogarda Albera Moravii, godz. 20.20 program 1

Zespół Krakowskiej Telewizji Polskiej przygotował dla Teatru Telewizji adaptację znanej powieści włoskiego pisarza Alberta Moravii pt. "Pogarda". Przedstawienie reżyserował Andrzej Łapicki. Udział biorą świetni aktorzy - Teresa Budzisz-Krzyżanowska i Jan Nowicki, zaś w roli Reżysera Andrzej Łapicki, grający także jedną z ról, obsadził... Andrzeja Wajdę.

Przedstawienie dające możliwość porównania powieści Moravii i filmu nakręconego na podstawie tejże powieści przez znanego francuskiego reżysera filmowego - Jean Luc Godarda z proponowanym teraz przez Andrzeja Łapickiego kształtem telewizyjnym - wywoła z pewnością duże zainteresowanie. Tym bardziej, że twórczość Moravii znana jest dobrze polskiemu czytelnikowi z tłumaczeń wielu innych utworów ("Agostino", "Rzymianka", "Matka i córka", "Opowiadania rzymskie").

Moravia celuje w dokonywaniu analizy psychologicznej postaci. Bohaterami jego utworów są przede wszystkim ludzie w wieku dojrzałym, a więc o ukształtowanych charakterach i osobowości. Ale jakże często pozbawieni zdecydowanej postawy moralnej. Krytycy podkreślali, że Moravia "w analizie ułomności i popędów ludzkich demaskując nicość powszechnie szanowanych konwencji moralnych nie przeciwstawia im jednak własnych poglądów etycznych". Wielkim plusem warsztatu pisarskiego Moravii jest doskonała znajomość środowiska, w którym żyją i przebywają bohaterowie jego utworów, czy będzie to środowisko intelektualistów, wielkiej elity, czy lumpenproletariatu. Potwierdzeniem tych wszystkich, z konieczności bardzo ogólnie sformułowanych, cech twórczości Moravii, jest także i "Pogarda".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji